zodat men van nieuwbouw boerderijen feitelijk niet kan spreken. Gezien het karakter van dit gebied zullen alleen de wegen aan de Noord- en aan de Zuidzijde van het blok van een beplanting worden voorzien. Het uitgestrekte middengebied blijft geheel open. De aanleg van betonwegen tenslotte is tegenwoordig dermate duur, dat er behalve de ene betonweg wel geen andere zullen komen. Met betrekking tot de door ons wel eens voorgestane versnelling van het tempo der uitvoering van ruilverkavelingen en uitbreiding van het personeel wordt nog opgemerkt: le. dat het Rijk niet onbeperkt gelden beschikbaar kan stellen voor dit werk. Op het ogenblik is de toestand zo, dat van te voren overleg gepleegd moet worden met het secretariaat van de C.C.C. over de gelden, die in een volgend jaar verwerkt zullen worden. De C.C.C. moet nl. terdege uitkijken, dat de beschikbare gelden naar behoefte worden verdeeld. Voor enige jaren maakte men de beschikbare gelden lang niet op. 2e. dat de voorbereiding van een ruilverkaveling tegenwoordig zeer veel tijd meer vergt door het grote aantal instanties, dat geraadpleegd dient te worden en dat men met het tegenwoordige aantal cultuur-consulenten zeker meer verkavelingen zou kunnen voorbereiden, ware het niet, dat de voorbereiding blijft hokken op de lang uitblijvende adviezen van andere instanties. 3e. dat de landhonger zeker niet gestild wordt door het uitvoeren van ruilverkavelingen. Ook al zijn alle daarvoor aangewezen gronden verkaveld, dan blijft de landhonger nog precies dezelfde, want onze bevolking neemt daarvoor veel te snel toe. De ruil verkaveling betekent voor dit probleem slechts een druppel op een gloeiende plaat. 4e. dat de Duitse getallen, in het Maartnummer genoemd op bladz. 66, ten volle bevestigen, dat onze ruilverkavelingsdienst de toets der vergelijking met het buitenland eervol kan doorstaan. Wij geven deze mening van Ir Govers gaarne ter nadere over weging. Ruilverkavelingscongres 1952 1 Tezamen met Belgische en Luxemburgse boerenorganisaties en landmeters zal van 12 t/m 14 Juni a.s. te Breda het Ruilverkave lingscongres plaatsvinden, waartoe op de vergadering van de Hoofdafdeling Ruilverkaveling der Nederlandse Heidemaatschappij in 1951 in beginsel werd besloten. Blijkens een mededeling van de Ned. Heidemij. bestaat vooral van Belgische zijde voor dit congres grote belangstelling. Men denkt met een tachtigtal deelnemers te komen. 103 1) Wij ontvingen dit bericht te laat voor opname in het voorgaande nummer.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 27