Kadasters in de Oudheid (XI) door W. KOOPMANS. In de eeuwen van onze jaartelling, volgende op de regering van Diocletianus en Justinianus, vinden wij voor onze studie betrekkelijk weinig nieuws. De grondregistratie werd eeuwen lang sterk verwaarloosd en van de, zeker bestaan hebbende, bronnen zijn er thans vele niet meer ter beschikking. In het begin van dit overzicht over de samenstelling der eerste kadasters hebben wij geconstateerd, dat er met het zoeken naar archeologische en andere documenten in China, India en verdere delen van Azië en Afrika nog slechts hier en daar serieus een begin is gemaakt. Zeker is het echter, dat de beschavingsmiddelpunten zich dui zenden jaren vóór Chr, bevonden o.a. in de dalen van Euphraat en Tigris, van de Yang-Tse, van Ganges en Irrawadi en langs de rivieren van het Soenda-plateau. Wij hebben ook geschreven, dat onze interesse vooral uitging naar die gebieden, waar men waardevolle landerijen in cultuur bracht. Daar immers zal reeds spoedig de landmeetkunde be oefend moeten zijn, daar ook zal naar een nauwkeurige registratie van de belastbare grond gestreefd worden. Ook al blijft dan de oorsprong van het landmeten en de daarbij dikwijls optredende grondregistratie en belastingheffing gedeel telijk verborgen in het grijze verleden, toch is er b.v. ook uit het land van de oude Hindoes wel het een en ander bekend. De oudste naam voor meetkunde was daar Sulba 127128129 In het oude India sprak men ook van Rajju, hetgeen b.v. blijkt uit de eerste sütra (sulba-sütra of sulva-sütra, een aphorisme, een korte regel betreffende sulba) van de Katyayana Sulba-parisistra: (Nu) moet ik spreken van de verzameling van regels betreffende de Rajju. En in de vroege canonieke werken van Jainas (500300 v. Chr.) is Rajju voorgesteld als een tak van de wiskunde, van samkhyana of wetenschap der getallen. Volgens latere commentaren onderscheidde men rajju-ganita (lijn-meetkunde) en ksetra-ganita (meetkunde van de (opper vlakken en inhouden). 78 127H. Jacobi: Sprach- und Literarhistorisches aus dem Kautilya in: Sitz. Ber. der Kgl. Preuss. Akad. der Wissenschaften, phil. hist. KI. 1911, 954 en KI. 1912, 832. 128) Dr Bibhutibhusan Datta, Origin and History of the Hindu names for Geometry in: Quellen und Studiën z. Geschichte der Mathematik, Abt. B, Band I, Berlin 1931. 129) Ook: Hindu contributions to mathematics in: Bulletin of the Math. ass. of the Allahabad-University, vol. I, 1928.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 2