immers ook de op het perceel rustende hypotheken royeren! W. Poortman memoreert de ontwikkeling van de landschapsverzor ging, Ir A. Govers vertelt over het recht van voorpoting in de ruilverkaveling „Spoordonk", (een onderwerp, waarover wij door een artikel van Mr L. J. Schiethart in het Aprilnummer van het tijdschrift der Nederlandsche Heidemaatschappij meer bijzonder heden vernemen, Red.) Ir H. P. v. d. Schaaf wijdt een bespreking aan de regeling van zakelijke rechten, K. F. Lok koos als onder werp ,,Bodemkaartering als hulpmiddel bij het ontwerpen van het plan van wegen en waterlopen". De collega's K. Prakken en J. H. v. d. Vrugt halen herinneringen op uit de eerste jaren van de dienst, die met slechts enkele ambte naren begonnen is. Over de sanering schrijven Ir W. A. v. d. Werf, G. Bierma en A. H. v. d. Nost. R. J. de Wit vertelt in een artikeltje over Toponymie", dat ook op het punt van de naamgeving door de jubilaris baanbrekend werk is verricht bij de eerste ruilverkave lingen. Zo is er meer. Dit jubileumnummer van de Ruilverkavelingsbode heeft een ietwat intiem karakter door de aard van een zevental oorkonden, waarop ook de handtekeningen van het personeel voorkomen. Wij menen, dat de ambtenaren van de Ruilverkavelingsdienst er in zijn geslaagd een op het vak afgestemde herinnering te heb ben gepubliceerd, welke nog heel lang de aandacht gevestigd zal houden op de goede samenwerking tussen deze vakgenoten. De humane houding van het Hoofd van deze dienst heeft een goede samenwerking in een sympathiek aandoende sfeer zeker bevorderd! Hypotheken op onroerende goederen 1951. De na de bevrijding in 1945 aangevangen stijging van de aan tallen en bedragen der nieuwe inschrijvingen zette zich verder voort. Van 1946 af werden naar aantal en bedrag meer hypotheken nieuw ingeschreven dan doorgehaald. Geleidelijk werden de voor het hypothecaire crediet zo belemmerende bepalingen afgeschaft. Natuurlijk zijn de gepubliceerde cijfers alle te hoog, aangezien wel alle vestigingen van hypotheek ter kennis van de administratie komen, maar schuldvermindering zelden, terwijl na algehele af lossing eerst veel later een doorhaling van de inschrijving tot stand komt en meermalen achterwege blijft. In 1879 en 1880 heeft voor de laatste maal vernieuwde inschrijving plaatsgehad. Het aantal ten onrechte niet-doorgehaalde inschrijvingen stijgt dus nog steeds. Bij vernieuwing van de door oorlogsgeweld vernielde archieven van het hypotheekkantoor te Middelburg bleken 1635 hypotheken (22 van het openstaande bedrag op 26 Mei 1940) ten onrechte niet te zijn doorgehaald, terwijl dit percentage bij de inschrijvingen voor het kantoor Nijmegen gedurende 1948 ongeveer gelijk was. 112

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 36