commissie, waarin zowel de Staatscommissie voor de pensioen- wetgeving, het Centraal Orgaan voor Rijkspersoneelsaangelegen- heden als het Centraal Orgaan voor gemeentelijke personeels aangelegenheden vertegenwoordigd zijn. Landmeten en waterpassen PJBJNLA* In het populaire maandblad van het P.B.N.A. van April 1952, getiteld Hoofd en Hand, wordt op bladz. 5 medegedeeld, dat ook in 1952 weer een practijkcursus Landmeten en Waterpassen" zal worden georganiseerd. Vorige jaren was er een grote toeloop naar deze oefeningen met instrumenten onder deskundige leiding. Het P.B.N.A. stelt candidaten van zijn cursussen in staat drie hoeksmeting en waterpassing te beoefenen in een prachtig gelegen terrein. Doordat het heuvelachtig is, maakt het de landmeetkundige opgaven interessanter. De eerste practijkcursus wordt gehouden van Woensdag 4 Juni tot en met Zaterdagochtend 7 Juni 1952. De deelneming per groep zal beperkt zijn. Hierdoor wordt het onderricht zeer efficiënt. Examencandidaten P.B.N.A. hebben voorkeur. Echter zal een tweede cursus worden georganiseerd in Juli, indien het aantal gegadigden voor de eerste cursus te groot is. In de A-cursus worden de minst ver gevorderden geplaatst; de B-cursus is bestemd voor hen, die reeds landmeetkundige kennis hebben opgedaan of een cursus voor gevorderden hebben gevolgd. Men moet voldoende op de hoogte zijn van coördinatenrekening. Behandeld worden polygoonmeting, verticale hoekmeting, op tische afstandsmeting, trigonometrische hoogtemeting en nauw keurigheidswaterpassing. Men dient zich vóór 15 Mei a.s. aan te melden (P.B.N.A., afdeling terreinmeten)Voor cursisten is deelneming kosteloos. Niet-cursisten P.B.N.A. betalen 25, In het ons toegezonden prospectus met studie-mogelijkheden P.B.N.A, vonden wij o.m. cursussen voor adsp. landmeetkundige (B29), Landmeetkundige (B30) en Landmeettechnicus N.L.F. (B31), waarbij als bijzonderheid is vermeld, dat het aantal lessen bij vooropleiding Tekenaar van het Kadaster (C.T.O.) slechts 85 bedraagt en bij vooropleiding M.T.S. 125. De maandelijkse lesgelden bedragen voor adsp. landmeetkundige bij een studie tempo van 8, 12 of 16 lessen resp. 12,10, 16,90 en 21,70, voor landmeetkundige en landmeettechnicus N.L.F. 14,50, 20,50 en 26,50. Het P.B.N.A. bevorderde, dat meer dan 12000 personen met goed gevolg deelnamen aan de examens voor de tientallenvakken en beroepen, in dit 48 bladzijden tellende prospectus genoemd. 116

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 40