Vergadering Bijzondere Commissie georganiseerd overleg Belastingen* Binnenkort zal het officiële Bijzonder Overleg worden gecon stitueerd. Omdat het daarom wenselijk leek, in de bestaande vertegenwoordiging in het informeel overleg geen wijziging te brengen, worden ook de eerstvolgende bijeenkomsten van de Commissie op 8 Mei en 17 Juni door de heren J. v. d. Meer, J. v. d. Velde en W. Koopmans bijgewoond. Ten aanzien van de in deze vergaderingen te bespreken onder werpen gelden de bestaande regelen omtrent de geheimhouding. Nationaal budgetonderzoek C.B.S* De eerste resultaten van het Nationaal budgetonderzoek zijn neergelegd in een beperkte publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De gegevens zijn verzameld in samenwerking met de gemeentelijke statistische bureaux van Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhage, Eindhoven en Tilburg. In dit geschrift komen een aantal globale gegevens voor over de inkomstenbelasting van vier groepen der bevolking, nl. geschoolde industrie-arbeiders, lagere employé's en ambtenaren, hogere ambtenaren en gepen- sionneerden. In latere statistieken (die in de loop van de komende jaren over dit onderzoek nog zullen verschijnen) worden volledige, gespeci ficeerde gegevens opgenomen. Omdat de tweede wereldoorlog belangrijke verschuivingen in de verbruiksgewoonten der bevolking teweeggebracht heeft, kon men voor een duidelijk inzicht in de levenswijze en de kosten van levensonderhoud na 1945 niet meer met voldoende succes terug grijpen op de resultaten van het eerste onderzoek van nationale omvang, dat in 1935/'36 plaats vond. Voor deelneming aan dit onderzoek meldden zich 22000 gezin nen aan. Van deze werden 4000 gezinnen gekozen. De veel omvattende arbeid werd door meer dan 85 tot het einde doorgezet! De gegevens hebben betrekking op het le kwartaal 1951. Het trekken van algemene conclusies wordt dus bemoeilijkt door de vrij grote waarschijnlijkheid, dat in de uitgaven verschillende seizoenuitgaven zijn verwerkt. Interessant blijft echter een rustige vergelijking van de voedings middelen en de uitgaven voor medische, sociale en culturele doel einden, voor lichamelijke verzorging, woninginrichting, liefdadig heid en belastingen. De statistiek met toelichting is verkrijgbaar bij de boekhandel en bij de Uitgeversmaatschappij W. de Haan N.V., Rembrandt- kade 35, Utrecht, a ƒ1,90 (stortingen op postrekening 57071). 117

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 41