regeringsambtenaren (de gopa) kennen, welke ambtenaren steeds een gebied van 510 dorpen beheren. In Kautiliya IV, 35, 54/55 (Sham. 142) zegt men van deze: hij moet de belastingkohieren laten bijhouden van de gebouwen en daarbij aantekenen, of zij al of niet belastbaar zijn Het is op zijn minst waarschijnlijk, dat hier wel jaarlijkse aan giften moesten geschieden. Een verder voortgezette vergelijking leert ons, dat in Egypte in alle dorpen kadasters werden bijgehouden, en dat men op ambtelijk verzoek het totaal der eigendommen, de plaats en de waarde van elk grondstuk kon verstrekken, voorzover dat onder dorpsbereik lag. (In de periode der Ptolemeeën vond men in de kadasters preciese omschrijvingen van de afmeting der percelen, de bezitter, op wiens naam de eigendommen ingeschreven stonden, hun cultuur, of het land bezaaid of niet-bezaaid was en welke vruchtsoorten er op voorkwamen. De belastbare opbrengst werd daar toen in artaben, een Egyptische korenmaat, ambtelijk vastgesteld en, mede door inspectie op gezette tijden, gedurende lange tijd uitstekend bij gehouden. Eigen aangiften ontbraken daarom in die tijd.) Ook in het India van het begin van onze jaartelling bestonden dorpskadasters. Wij kunnen dit even waarschijnlijk maken als het feit, dat er personen registers aanwezig waren. Wel wordt in de oude geschriften ook hier weer uitsluitend van rijksambtenaren (gopa) gesproken, als het gaat om de ver zameling van gegevens van deze kadasters, welke in India moesten omvatten: 1. een overzichtskaart met de grenzen van alle dorpen; 2. een plattegrond (grondplan) met intekening van alle afzonder lijke grondstukken en opgave van de volgende bijzonderheden: a. geploegd of ongeploegd land; b. de jungles, de rijstvelden, boomgaarden en groentetuinen; c. wouden; d. boerderijen, heiligdommen, tempels, waterwerken, lijken- (bewaar)plaatsen, verplegingshuizen, drinkhallen, liefdadig heidsoorden; e. weiden; f. wegen. Naar de bevindingen van deze kadasters legden de Gopa de belastingkohieren aan in deze volgorde: 1. particuliere gronden, de wouden en straten; 2. schenkingen en verkopen; 3. voorrechten (b.v. door grondverbeteringen); 4. (persoonlijke) vrijstellingen. Voor Egypte is een gewestelijk kadaster niet met zekerheid bewezen, al neemt men dit in vakkringen vrij algemeen aan. Men 81

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 5