leidt uit verschillende aanduidingen af, dat de dorpskadasters tot een kadaster voor een groter gebied verenigd zijn en dat men in Alexandrië over de gegevens van alle gewestelijke kadasters beschikte 134135 Voor India daarentegen berust onze wetenschap omtrent de dorpskadasters slechts op verwijzingen naar deze instellingen, maar omtrent een ambtelijk kadaster in uitgestrekte ambtsgebieden (met personen- en grondregisters) zijn directe aanwijzingen uit de literatuur beschikbaar. Ook provinciale ambtenaren hadden principieel gelijke verplich tingen als de gopa. Dit bevestigt wel, dat de organisatie van boven af werd geregeld. Centraal is deze regeling anders dan in het vroegere Egypte. De opperbelastinginner laat dorpsgewijs lijsten bijhouden, welke de schattingsklassen ,,goed van hoge waarde", middelklasse goederen" en goederen van geringe waarde" bevatten naast een opgave van soort en oppervlakte, eventueel onbelastbaar of belast met herendiensten, korenvelden, vee, goud, materialen of andere belastbare objecten. In Egypte vond men geen originele kadastrale registers, wel jaarlijkse meldingen aan of berichten over die kadasters. De jaar- berichten hebben in het oude India hun parallellen, maar ze dienden daar niet ter bepaling van de belastingaanslagen, zoals Wilcken dat voor Egypte aannam. Zij hadden alleen tot doel een algemene controle van de fiscale rekeningen. Er bestond een Hoge Rekenkamer, waar elke ambtelijke rekening en elke boek houding werd nagezien. De gang van zaken bij deze Rekenkamer, op de bijzonderheden waarvan hier niet kan worden ingegaan, is in het 7e hoofdstuk van Kautaliya's Boek II beschreven. Van elk bureau is hier de debet- en creditboekhouding voor handen. Met dit Hoofdbureau moest in de maand Asada afge rekend worden, waartoe de bureau-boekhoudingen verzegeld moesten worden voorgelegd. Daar moesten ook de overschotten worden gedeponeerd. Onjuistheden werden gestraft; tekorten moesten onmiddellijk worden aangezuiverd. Niet alleen de ontwikkeling van het huidige begrip over de grondeigendom, maar ook ons gezicht op de verhoudingen in de oude staat van Sandrokottos maken het voor ons zeker, dat er van individuele rechten op de bodem toen geen sprake was en dat deze eerst in veel jongere tijden aldaar ontstonden. Van het koningschap uit de Veda tot het keizerrijk van 82 134Wikken, Grundzügeblz. 178. 135Lewald, Beitrage zum Agypt. Grundbuchwesen, blz. 38.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 6