Sandrokottos en van de uiteengevallen, elkaar bestrijdende, on rustige herdersvolken tot het machtige rijk van een Maurya is wel een lange weg. Als niet een bijzondere omstandigheid het rad der geschiedenis sneller doet draaien, voert daarheen slechts een duizendjarige ontwikkeling. Geen wonder dan ook, dat het nieuws omtrent oude kadasters verdwijnt en weer verschijnt en dat nog steeds ook op dit terrein nieuwe vindingen licht verspreiden over tijdelijk verloren gegane feiten. Wij zijn er ons van bewust, dat in deze artikelen het onderwerp: Kadasters in de Oudheid" lang niet is uitgeput, maar wij moeten het bij dit overzicht laten. En wij zouden dan willen eindigen met de regels, waarmee deze reeks moest zijn begonnen: Waarom hebben wij belangstelling voor het verleden, ook op dit kadastrale terrein? Met Prof. Böhl, die het aldus formuleerde in een voordracht in 1939, menen wij dat het in de eerste plaats gaat om de vreugde over het feit, dat zo lang geleden reeds vele van de ideeën bekend waren, welke ons ook nu nog bezighouden en dat zovelen buiten ons vak een groot deel van hun tijd besteedden aan het onderzoek van een nog steeds groeiend aantal documenten en in de tweede plaats, omdat wij het beschouwen als een bestanddeel van ons eigen cultuurleven en wij dit complex van kadastrale gegevens in ons cultuurleven willen inpassen. Maar een zeker even hoge vorm van belangstelling is wel, dat wij de oude, nog wat eenvoudiger beschaving opvatten enigszins als een paradigma, een voorbeeld voor de onze. Misschien mogen we zelfs deze heel oude maatschappij be schouwen als de historische grondslag van de onze, als een ana logie dus, waaruit wij voor ons heden kunnen leren. Als er iets van de hierboven geschetste opvattingen ook leeft bij de lezers van onze korte samenvatting van de kennis omtrent dit aan ons vak verwante onderwerp, liever nog, als de ambitie voor diepergaand onderzoek door het lezen is gegroeid, dan achten wij de arbeid, aan het verwerken van de vele bronnen besteed, voldoende beloond. EINDE. 83

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 7