Voor elke kla.c >e a erd de gemiddelde b.o. per morgen vast gesteld, welke bij male bewerking en na aftrek der bewerkings- kosten gemiddeld in een zeker aantal jaren van de bezitter kon worden geheven. Voor omrekening van de „NatnraJertrage" in geld nam uien de gemiddelde marktprijs van 1837-1860. Tenslotte werd de b.o. voor elk grondstuk, voor elke eigenaar en voor een gehele gemeente, een district en een provincie berekend en daarna de belasting verdeeld. Elke Staat had zijn eigen kadaster naar eigen wetten. Het Pruisische kadaster werd door F. G. Gauss 1825 1915) samen gesteld. Alle veranderingen in de eigendom en in de soort van eigendom behoorden dit belastingkadaster te worden medegedeeld het moest voortdurend worden bijgehouden. Toen de vroegere schattingen niet meer harmonieerden met de latere eisen, werd naar de Schattingswet van 1934 (G. über die Schatzung des Kulterbodens een nieuwe bodemschatting „ter bevordering van een billijke belastingverdeling, een planmatiger aanwending van de productiemogelijkheden en een verbetering van de „beleihungsunterlagen" verordend. Omdat de resultaten van die schattingen in de kaarten en kadastrale schrifturen moesten worden opgenomen, werden overeen komstig besluiten van 1936 en 1938, gegrond op het Duitse Rijkskadaster, algemene voorschriften gegeven betreffende overname van bedoelde gegevens van ruilverkavelingen en hermetingen. De bijhouding werd nader geregeld bij het besluit van 30 September 1940. Van de kaarten, in Duitsland in gebruik, noemen wij: de Urkarten, de Flurkarte zonder klassegrenzèn, klassetekens en waardegetallen vervaardigd op de schalen 1 500, 1 1000, 1 2500 of 1 5000 (onze bijbladen), de schattingskaarten met de gegevens der bodem schatting, waarvoor afdrukken van de Flurkarte worden gebruikt en de Kadasterplankarte op schaal 1 5000 (evereenkomstig het voorbeeldenblad van de Duitse grondkaart), verkleind van de kadasterkaarten. Tenslotte nog de Reinkartenongeveer te ver gelijken met onze netteplans. Ten behoeve van een goede aaneensluiting van die verkleinde kaarten werden paspunten bepaald in Gauss-Krüger coördinaten. Tussen verschillende paspunten werd dan zo n kaart ingepast. De kaarten zijn samengesteld met behulp van Neumessungsrisse of Fortfahrnngsrisse (welke meestal in pakken zijn samengebonden). Daarbij behoren omschrijvingen van de nieuwe grenzen en de berekeningen. De grensstenen zijn aangeduid met een vierkantje. Het gebruik van grensstenen is in Duitsland zeer ver doorgevoerd, maar af beelding van deze op de plans bevordert de duidelijkheid niet. 139

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 19