Over de nummering van de percelen, waarover in dit Orgaan reeds werd geschreven (zie artikel van F. Bruin: Werkzaamheden in verband met de invoering van het Nederlandse Kadaster in de correctienibieden, Sept. 1951) valt op te merken, dat het Duitse systeem minder overzichtelijk is dan het onze. Van de schrifturen zijn de meest bekende: het Flurbach met de percelen in numerieke volgorde (ongeveer ons register no. 71, maar met meer gegevens), het Liegenschafsbuchvroeger Mutter- rolle genoemd, met voor elk grondboekblad een „Bestandsblatt", waardoor men hier de eigendommen per persoon aantreft (onze legger dus, maar zonder consorten en zonder zakelijk rechthebbenden), het Gebaudebuch, met voor elk gebouwenbezit een apart blad, de naamkartotheek, met alle eigenaren in alphabetische volgorde en een verwijzing naar Liegenschafsbuch en Gebaudebuch en naar het bezit in andere gemeenten en tenslotte een eigenarenregister in de volgorde van de nummers in het Liegenschafsbuch. Men kent in Duitsland de splitsing van kadastrale percelen vóór de overdracht (een in ons land reeds lang gekoesterde wens) en het voortdurende toezicht op het verheffen van cultuurgrenzen tot eigendomsgrenzen (dit is voorgeschreven in de Grundbüch- ordnung). (Wordt vervolgd Mej. C. A. C. BEST: Een nieuwe coördinatograaf Sedert half Januari is op het Gentraal Teken- en Opleidings bureau te 's-Gravenhage een nieuwe coördinatograaf opgesteld. Zij is vervaardigd in de precisiefabrieken van de firma Haagstreit te Bern (Zwitserland). In de 6de jaargang van ons Orgaan is op bladzijde 19 reeds een bijdrage opgenomen getiteld: „Aanleggen van plans op de coördinatograaf". De ingebruikneming van het nieuwe instrument lijkt ons een gerede aanleiding om nog eens plaatsruimte te vragen voor enkele beschouwingen over dit onderwerp. We willen hier mede aan de hand van een schetstekening trachten een beschrijving te geven van deze coördinatograaf, gevolgd door de aanwijzingen en enige toelichtingen voor het samenstellen van planblaadjes met toebehoren. Het nieuwe instrument verschilt uit de aard der zaak in principe niet van het oude, dat verplaatst is naar een der andere zalen om zonodig dienst te doen bij overbelasting van de nieuwe coördinato graaf en ook om gebruikt te worden in de Rijkscursus aan het Centraal Teken- en Opleidingsbureau van het Kadaster bij de lessen betreffende het aanleggen van plans. 140

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 20