P. S. TEELING: De (rek der Technische Ambtenaren van het Kadaster in de laatste halve eeuw (Opmerkingen over de sociale mobiliteit en de horizontale migratie van een bevolkingsgroep.) Welhaast ieder onzer heeft in de afgelopen halve eeuw te maken gehad met de trek der Technische Ambtenaren. Honderden zijn in deze jaren verplaatst, al of niet naar een stad die hun genegenheid bezat. Tientallen zeiden de Landmeetkundige Dienst van het Kadaster vaarwel, de een om te trouwen, de ander om elders in Nederland of daarbuiten een beter betaalde of prettiger werkkring te aan vaarden. In het eerste geval hebben we te maken met de ver plaatsing van ambtenaren als onderdeel van wat prof. de Vooijs noemde: de horizontale migratie in ons land. Het laatste betreft de sociale mobiliteit, de beweeglijkheid en doorstroming (meestal in opwaartse lijn) die in alle bevolkingsgroepen, in en tussen alle maatschappelijke lagen van ons volk te onderkennen valt. Het is, geloof ik, de moeite waard enige aspecten van het migratieverschijnsel en enkele facetten der sociale mobiliteit van kadastraaltechnische ambtenaren samen te bekijken, want iedere verplaatsing, elk huwelijk van een collega, menige uittreding uit de kadastrale dienst, betrof een mens die we kennen, iemand met wie we samenwerkten wellicht, in elk geval een lid van onze grote kadastrale familie. Verplaatsing is een belangrijk maatschappelijk gebeuren, dat ons opneemt uit vertrouwde omgeving en neerzet tussen vreemde mensen in een nog vreemd geestelijk klimaat, een klimaat intussen dat de vreemdeling meermalen zeer gunstige ontplooiingsmogelijk heden biedt. In zijn uitstekende sociografie van Wageningen wees Dr D. Rengeling hier reeds op, toen hij schreef: „de Wageningse bemanning vaart óók al onder vreemde officieren". Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat verplaatsing van een land meetkundig ambtenaar van het Kadaster met zich meebracht, dat deze in zijn nieuwe standplaats al spoedig tot de „vooruitgeschovenen" ging behoren, maar wèl, dat migratie de mogelijkheid van opname in het (voor de betrokkene) meest-gunstige geestelijk klimaat bevordert. Vorming van jonge ambtenaren* Deze algemeenheid heeft in onze kringen wel eens de gedachte 122

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 2