uit Noord-Brabant van 360 ha onder de gemeente Budel, van 890 ha, gelegen onder de gemeente Asten, van 1300 ha onder de gemeente Son en Breugel, en van 1370 ha onder Valkenswaard; uit Zeeland van 1370 ha onder de gemeenten 's Heer Abts- kerke en Nisse; en uit Limburg van 640 ha onder de gemeente Wijlre, van 1090 ha in de gemeente Echt, van een complex gronden, gelegen onder de gemeente Bergen van 12220 ha en van 1910 ha onder de gemeente Heythuizen. In verband met deze nieuwe toevloed van aanvragen verwijzen wij naar het in dit nummer voorkomende artikel van Ir Bouwman, waar de balans wordt opgemaakt. Ir L. H. BOUWMAN: Mijlpaal in de Ruilverkavelingsgeschiedenis (De 500ste aanvraag ingediend) Kortgeleden werd bij een der Colleges van Gedeputeerde Staten, t.w. van de provincie Overijssel de 500ste aanvraag voor ruil verkaveling uit kracht der Wet ingediend en om advies doorge zonden naar de Centrale Cultuurtechnische Commissie, waaraan ingevolge de ruilverkavelingswet de algemene leiding in ruilver- kavelingszaken is opgedragen. Het betreft een op initiatief van de afdeling Markelo van de Overijsselse Landbouw Maatschappij door de Raad der gemeente Markelo ingediende aanvraag voor het gehele gebied zijner ge meente met een oppervlakte van ca. 9000 ha. Uit landbouwkundig en algemeen oogpunt moet het van groot belang geacht worden dat voor dit gebied, dat grotendeels op het dorpscentrum van Markelo is georiënteerd, in zijn geheel ruil verkaveling is aangevraagd. Interessant is het te weten, dat op een gedeelte dezer gemeente nl. de Stokkumer Esch, een complex gronden ter grootte van rond 800 ha reeds ruilverkaveling werd toegepast. De werkzaamheden zijn kortelings gereed gekomen. De landbouwkundige verbeteringen die met de uitgevoerde ruilverkaveling zijn bereikt, hebben zeker hun steentje bijgedragen tot het doen van de nieuwe aanvrage. Stellig mag verwacht worden dat toepassing van ruilverkaveling op het betreffende grondgebied tot goede resultaten zal leiden tot zegen van de streek en haar bevolking. Door deze aanvraag werd de oppervlakte waarvoor sinds 1924 (de eerste ruilverkavelingswet!) ruilverkaveling is aangevraagd, ge bracht op 567.000 ha. De bijzonderheid van voornoemde aanvraag is voor ons aan- 153

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 33