om hoeken te meten en ten tweede een reken-instrument, dat ons in staat stelt om allerlei astronomische, astrologische en trigono metrische vraagstukken in plaats van door berekening langs grafische weg op te lossen. Het Rijksmuseum te Leiden bezit o.m, astrolabia uit de 15e17e eeuw, een grote sextant uit 1685, een quadrant uit dz 1700, prach tige globes van W. J. Blaeu (15711638) en Valk en Adams (le helft 18e eeuw). Ook verschillende theodolieten en waterpas-instrumenten treft men er aan. Interessant is ook de Jacobsstaf, waarschijnlijk het eerst be schreven door Levi ben Gerson in het begin van de 14e eeuw, blijkens een mededeling, voorkomend op blz. 500 van „Uitvin dingen en Ontdekkingen'' niet eerder dan in 1535 (de naam komt b.v. voor in „Geometry" van Jacob Köbel). Aan dit instrument, dat men ook in de Oudheid gekend moet hebben, ontbrak de diopter of viseerinrichting, welk bezwaar is vermeden bij een ander in het museum aanwezige instrumentje, de backstaff, van J. Davies =fc 1540/1550, zo geconstrueerd, dat men, anders dan met de Jacobsstaf, waarnam met de zon in de rug. Deze instrumentjes hebben zich eeuwen lang gehandhaafd, zeker tot laat in de 18e eeuw, toen de Oost-Indische Compagnie het nodig achtte de veel nauwkeuriger octant verplicht te stellen. Op het gebied van de cartografie mogen wij wijzen op twee grote reproducties van de Ebstorfer Wereldkaart (13e eeuw) en een Arabische door Idrisi (12e eeuw), benevens op voetmaten, tekeninstrumenten, proportionaalpassers (2 linialen, door een scharnier verbonden, het meest bekend uit een boekje van Galilei, 1606) e.d. Dit zijn slechts enkele voorbeelden, welke onze lezers zullen interesseren. Zij, die het Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurweten schappen bezoeken, zullen zeker niet voorbij gaan aan de unieke verzameling, betrekking hebbende op Christiaan Huygens (1629 1695), één der groten uit de 17e eeuw, die zowel wiskunde en natuurkunde, als sterrekunde beoefende (hij formuleerde o.a. de golftheorie van het licht, volgens welke de voortplanting van het licht wordt beschouwd als een uitbreiding van stoten in een sub tiele middenstof; hij construeerde kijkers en microscopen). Brochures en gids kunnen aan bovenstaand adres worden aan gevraagd. Hypotheken en kadaster in de Nederlandse Antillen (jaar 1949)* Voor wat de Hypotheken betreft, waren er op de verschillende eilanden de navolgende uitstaande op 1 Januari 1949; 159

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 39