Oud-collega Kuik is al twintig jaren het vak uit en accountant, maar onder ons ouderen leeft nog immer zijn faam voort, en de invloed van deze prominente voorzitter onzer vakvereniging op de vorming van de toenmalige jonge,collega's is niet te schatten. Voor zijn eigen vorming heeft Kuik heus geen verplaatsing in z'n jonge jaren te verduren gehad. Op 1 Juni 1915 te Arnhem aan gesteld, is hij in de Gelderse hoofdstad gebleven, ook nadat hij in 1929 ontslag had genomen om een beter betaalde betrekking te aanvaarden. Een andere leidende figuur onzer confessie uit dezelfde periode Beijer-Kuik is collega Bijlsma, in die dagen penningmeester van de vereniging, later voorzitter in de „Sturm und Drang"-jaren, toen nog moest worden gevochten voor de erkenning van de mogelijkheid van gebruik van middelbare meetkrachten bij de kadastrale dienst. Onder leiderschap van Bijlsma kwam de cursus- Harkink tot stand, die met één geweldige krachtinspanning het algemene peil onzer parate vakkennis een heel eind omhoog bracht. Is Bijlsma mede door verplaatsing gevormd? Mijn lijst die de namen omvat van meer dan 550 collega's en oud-collega's en ongeveer 1000 plaatsingen en verplaatsingen betreft, wijst uit dat Bijlsma op 19-jarige leeftijd in Mei 1914 bij onze landmeetkundige dienst kwam en zijn enige standplaats als jongere is 's-Hertogen bosch geweest, waar hij tot z'n 44ste jaar is gebleven. Vormers* Het voorgaande had betrekking op de weinig-frequente horizon tale migratie van Technische Ambtenaren, die vooral via onze Vereniging op de voorgrond traden. Vak verenigingswerk en onze dagelijkse arbeid behoeven evenwel niet in eenzelfde vlak te liggen. Een slecht vakverenigingsman is niet identiek met een slecht kadasterambtenaar, evenmin als een „verenigingsmeier" persé een uitstekend Technisch Ambtenaar van het Kadaster behoeft te wezen. Bij iemand, die in het verleden zich met succes bezig hield met de opleiding van toekomstige Tekenaars van het Kadaster, is deze vaagheid ten enenmale uitgesloten. Zo'n „Vormer" moest zijn weetje wéten, om succesvol bezig te kunnen zijn. Gaan wij in verband met ons onderwerp de mobiliteit na van enige hunner, dan is het opmerkelijk, hoe gering hun migratie was. Er is een tijd geweest, in welke de opleiding tot ons ambt aan het particulier initiatief werd overgelaten. Zo hebben verschillende collega's hun eerste vorming en uitstekende opleiding te danken aan R.B.de Boerindertijd te Heerenveen wonende. Vakman, die zijn stiel tot in de kleinste kneepjes kent en dit alles grondig aan zijn leerlingen trachtte over te dragen. Ook hij vond zijn eigen vorming niet elders, want hij heeft tot zijn overplaatsing op 38-jarige leef- 124

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 4