Vele facetten* De migratie van technische ambtenaren heeft vele facetten en één van die kanten is wel de meer of minder sterke mobiliteit van een bureaubezetting. De betekenis van een ter plaatse inge werkte technische bureau-ambtenaar wordt naar het schijnt vandaag- de-dag niet zo heel hoog meer aangeslagen, doch is er daarom niet minder reëel door. Het wil mij voorkomen, dat een sterke doorstroming van personeel op bepaalde landmeetkundige bureaux zoals zulks in m'n lijst tot uiting kwam een minder gunstige invloed moet hebben op de goede gang van zaken. Ongetwijfeld heeft de collega, die zulk een standplaats meer als tussenstation beschouwt, er minder arbeidsvreugde dan hij gehad zou hebben in een stad waar hij lange tijd hoopt te blijven. Vaak aanschouwt men de paddi niet eens, die men zelf geplant heeft, laat staan dat men (om met Multatuli te spreken) de vreugde beleeft van het snijden van deze paddi. Eindhoven telde tussen 1920 en 1933 wel 24 verplaatsingen naar elders; Appingedam zag in die periode geen kans een tekenaar langer dan een paar jaren te binden, evenmin als dat in Den Briel ging. In de jaren 1925—1934 volgden te Tiel de pas-geslaagde collega's elkaar met de regelmaat van gehouden examens op. Ook Roermond was in mijn jonge jaren al een plaats met een sterk personeelsverloop. Ik was er in de twintiger jaren een schakeltje in de lange keten van personeelswisseling. Want na verplaatsing van collega Delsing naar Den Haag (hij was 17 jaar in Roermond) werd in 1922 collega A. Bakker er heen gezonden. Omdat in die tijd de aanstelling van nieuwe tekenaars een jaar of vijf stokte, kreeg Bakker eerst in 1927 de kans op overplaatsing. 1 Juni van dat jaar (waar blijft de tijd!) kwam schrijver dezes in het stille stadje aan de Roer en ruimde 13 maanden later het veld voor collega Prins. Deze werd weer 19 maanden later opgevolgd door de pas-geslaagde Polling, die 2 jaar en 5 maanden Roermondenaar was. In 1932 kwamen voor hem en nog een „wegtrekker" de collega's Bongaerts en mej. Hoekstra in de plaats. Bongaerts ging na 9 maanden weer terug naar Amsterdam opgevolgd door coll. Lodder, die reeds na 5 maanden naar Utrecht verhuisde. Januari 1934 tot November 1934 mej. Els Cartigny, Maart 1935 tot Sep tember 1938 mej. Huizinga, Augustus 1939 kwam collega Piederiet naar Roermond en ging 18 maanden later met vreugde in het hart weer retour naar Eindhoven, opgevolgd door L'Ortije, die vijf maanden later ruiling verkreeg met een collega te Maastricht. Buiten deze continuïteit van snel opeenvolgende verplaatsingen biedt dit kantoor sedert de eerste Wereldoorlog nog meerdere voorbeelden van sterke personeelswisseling. De huidige boekhouder W. F. de Bruijn (aan wie ik een kwart eeuw geleden een groot deel van mijn gedegen opleiding te danken had) zat er 28/4 jaar, 127

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 7