en geen beroep. (Tegen de ligging van de toegekende kavels kan dus niet gereclameerd worden.) De definitieve afpaling geschiedt door tussenkomst van het bestuur van het Kadaster. In de eerste twee jaren van toepassing van de wet van Mei 1949 werden 48 aanvragen tot vrijwillige ruilverkaveling ingediend, 38 werden geweigerd omdat ze niet voldeden aan de door de wet gever gestelde voorwaarden. Een pover resultaat, als we bedenken, dat de bodem zeer versnipperd is. België heeft 700.000 bedrijven2), die over minder dan 1 ha grond beschikken, terwijl de 252.000 bedrijven van meer dan 1 ha 1.593.000 „stukken grond omvatten (langs alle zijden ingesloten door percelen van andere bedrijven). Dus ca. 6 blokken per bedrijf met gemiddelde oppervlakte van iets meer dan 1 ha. Van de 1.800.000 ha landbouwgrond komen 500.000 ha in aanmerking voor ruilverkaveling. Duizenden ha grasland zijn door slechte ontwatering zo slecht, dat ze alleen gebruikt worden als jachtgebied voor waterwild. Ook voor de bestrijding van bodemerosie in de heuvelachtige gebieden zou de ruilverkaveling grote mogelijkheden bieden. Een der doelmatige middelen is immers het aanpassen van de perceelsgrenzen aan de hoogtelijnen waardoor de bouwlandpercelen loodrecht op de hel lingen geprojecteerd worden i.p.v. evenwijdig, zoals het maar al te dikwijls het geval is. In Zwitserland heeft men dit met succes toegepast.8) In de zandige streken van Laag België zou door wijziging van de ligging van de percelen (loodrecht op de ongunstige Noordoostelijke winden) de wintererosie bestreden kunnen worden. Het uitvoeren van cultuurtechnische werken tenslotte zou dan aan 60.000 arbeiders gedurende 10 jaar werk verschaffen. Tijdens de jaarvergadering 1951 van de Hoofdafdeling Ruil verkaveling der Ned. Heide Mij. werd het denkbeeld geopperd een ruilverkavelingscongres in Beneluxverband te organiseren. Nog geen jaar later werd dit denkbeeld reeds werkelijkheid. Het congres is op 12, 13 en 14 Juni te Breda gehouden. Ongeveer 100 Belgen, 6 Luxembu^ers en enkele tientallen Nederlanders namen er aan deel. Kamerleden, professoren, vertegenwoordigers van boeren- en landbouworganisaties, departementale ambtenaren, vertegen woordigers van het Kadaster e.a. werden voorgelicht over de gang van zaken bij de ruilverkaveling in Nederland door een achttal vooraanstaande figuren van de Cultuurtechnische- en Ka dastrale ruilverkavelingsdienst en de Nederlandse Heide Mij. De enkele punten uit de referaten, die thans volgen, mogen de lezer aanmoedigen om kennis te nemen van de volledige tekst, die in 177 2) Deze gegevens zijn ontleend aanDe landbouwexploitaties voor het probleem van de Ruilverkaveling. Uitgave: Nationale Maatschappij voor de kleine land eigendom te Brussel. 3) De toekomst van onze samenleving, door Prof. Dr D. H. Wester.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 13