brochurevorm als uitgave van de Nederlandse Heidemaatschappij te Arnhem verscheen. (Inleidingen voor het Ruilverkavelingscongres van de landen van de Benelux. 1952.) Een der eerste voorwaarden voor een verder gaan op de weg naar een grotere eenheid in Beneluxverband in West-Europa is hierin gelegen dat de Europese landbouw meer op gelijk niveau van bedrijfsvoering en -inrichting wordt gebracht. 4) De bodem- kaarten zijn ook zeer belangrijk voor de nazorg van de ruil verkaveling. Wanneer de boeren hun nieuwe kavels in gebruik nemen, waarvan zij de eigenschappen uiteraard minder goed kennen dan die van de oude percelen, is het belangrijk dat de landbouw- voorlichtingsdienst hen kan inlichten over bepaalde eigenschappen van de grond. Wat betreft de volgorde van uitvoering, deze wordt o.m. bepaald naar de stand van de werkloosheid in een bepaald gebied en naar de stand van werkzaamheden aan de kadastrale ruilverkavelingsbureaux. De mening wint veld dat het zowel in het belang van de bouw ondernemingen als in het belang van de boeren kan zijn, wanneer gronden, bestemd voor bebouwing, eveneens in het blok worden opgenomen. Zo kunnen b.v. tuindersbedrijven, die in dit bebouwings- gebied liggen, verplaatst worden in stede van opgeheven. Tot nu toe wordt de lijst van rechthebbenden als „positief" beschouwd. M.a.w., wie er niet op voorkomt is zijn recht onherroepelijk kwijt. Het is echter de vraag of deze bedoeling duidelijk in de tekst van de wet is neergelegd. Bij een „negatieve" lijst van rechthebbenden dient in bepaalde gevallen aan gedupeerden, die buiten hun schuld, b.v. door verblijf buitenslands, hun rechten verloren, na de ruil verkavelingsprocedure een schadevergoeding te worden uitgekeerd. (Dus geen mogelijkheid van revindicatie.) De bruto opbrengstverhoging door ruilverkaveling van 20%'—25% is een schatting. Het zal wel nooit nauwkeurig kunnen worden gezegd wat het rendement is van de in de ruilverkaveling ge- investeerde gelden. Veiligstellen van de door de ruilverkaveling verkregen resultaten is noodzakelijk. Dit kan weer met zich meebrengen een permanente druk van regelingen bij vervreemding van landbouwgronden. (Ge zien de afkeer van Staatsbemoeiing bij onze zuiderburen zou m.i. het aanbrengen van correcties door middel van een tweede ruil verkaveling een oplossing voor dit vraagstuk kunnen geven. Deze tweede verkaveling zal bescheidener van omvang zijn naarmate de eerste doeltreffender is uitgevoerd.) 178 4) Gem. opbrengst per ha van b.v. tarwe in Nederland in 1946/1950: 32.000 kg, in overig West-Europa in diezelfde periode 20.000 kg (Statistisch Zakboek 1951 1952). In 1949: 1 tractor per 190 ha cultuurgrond in België, 1 per 89 ha in Nederland, 1 per 17 ha in Zwitserland. (Zie noot 2.)

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 14