Op de excursiedag van het congres konden de deelnemers kennis maken met de practische uitvoering en konden zij ervaren dat in ons land de opvatting wordt gehuldigd, dat een ruilverkaveling slechts dan voldoende tot haar recht komt, wanneer zij gepaard gaat met het uitvoeren van belangrijke cultuurtechnische werken. Ze zagen, dat de uitvoering dikwijls geschiedt met de modernste hulpmiddelen, w.o. bulldozers (f 30.— p.u., reparatie-inrichting op terrein aanwezig) en dat voor het behoud van natuurschoon soms kostbare werken worden uitgevoerd. (Voor het behoud van ca. 100 ha broekgrond moest het water voor een ruilverkavelings- gebied buiten dit gedeelte om worden geleid, kosten ca. f 150.000.) Zij aanschouwden het goedkope wet-sand-mix procédé voor ver hardingen van zandwegen. Dit procédé, gedurende de laatste wereldoorlog ontwikkeld door de Shell, berust op het stabiliseren van een bepaald zandmengsel met een asfaltbindmiddel. De kosten bedragen f 5.50 per m2. (Klinkerwegen f 10.per m2.) Natuurlijk maakten zij ook gebruik van de gelegenheid om nadere inlichtingen te verkrijgen van de leden van de plaatselijke commissies. Een prettige herinnering zullen de deelnemers zeker behouden aan Nelly Allis-Chalmers, lid van een bekend tractoren-geslacht. Deze tractor wist in moeilijke ogenblikken het stranden van het gezelschap te vermijden. Een klein bewijs van de goede zorgen waarmede de congresgangers werden omringd. Laten wij hopen, dat dit congres een bijdrage heeft geleverd tot de totstandkoming van een specifiek Belgische ruilverkavelings wetgeving. Van de ruilverkavelingservaringen, daar opgedaan, zullen dan ook wij kunnen profiteren. Laten wij hier nogmaals onze instemming te kennen geven met de samenvatting, waarmee de Heer H. D. Louwes, voorzitter van de Hoofdafdeling Ruilverkaveling der Nederlandse Heidemaatschappij, zijn indrukken van dit congres weergaf: 5) 1. Ruilverkaveling is in vrijwel alle landen een noodzakelijkheid om gunstige voorwaarden te scheppen voor doelmatige productie en om de arbeidsvreugde te handhaven. 2. Het is mogelijk door middel van wetten gunstige en billijke voorwaarden te scheppen, hoewel ieder land zijn wetten moet aanpassen aan de bijzondere omstandigheden, die in zijn gebied heersen. 3. Ruilverkaveling is slechts één der maatregelen, hoewel een belangrijke, die nodig ?ijn om gunstige en rechtvaardige voorwaarden te scheppen voor de agrarische bevolking: hier mede dienen hand in hand te gaan de uitbreiding van het vakonderwijs voor jongens en meisjes op het platteland, de voorlichting, de organisatie en de coöperatie. 179 5) Tijdschrift der Nederlandse Heidemaatschappij. Juli^Augustus 1952, blz. 210.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 15