Controle. r 35.35 35.36 a 92,4008 92,3747 Va 46,2004 46,1874 sin 1/2 a 0,663670 0,663517 k 46,9215 46,9239 J. J. HANSSEN. Boekbespreking Rapporten Nederlandse Landmeetkundige Federatie (12de Congres, 7 Juni 1952), (Prijs 2,50. Te bestellen op postrekening 369299 van D. de Vries te 's-Gravenhage.) Het congresboek bevat de behandelde rapporten. In Opzet en Techniek van kadastrale metingen" (een uitwerking van gedach ten, ontwikkeld in de commissie voor de samenstelling van een nieuwe Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het kadaster, bestaande uit de heren Prof. Ir W. Baarda, D. de Groot en Ir F. Harkink) spreken de rapporteurs over de eisen van nauw keurigheid en geven hun denkbeelden over de wijze, waarop metin gen moeten worden opgezet. Dit rapport heeft volgens de samen stellers slechts de bedoeling een gedachtengang uit te stippelen. Talloze details moesten helaas bij gebrek aan ruimte onbesproken blijven. Het is jammer, dat hieronder ook vielen de oppervlakte bepaling en een bespreking van de consequenties van de werkwijze bij een grafisch kadaster. De mening van de alleszins bevoegde rapporteurs hadden wij gaarne vernomen. Het onderwerp ,,Moet bij een hermeting al dan niet worden gedelimiteerd" is behandeld door de heren Mr Ir C. A. Berg, C. J. Kluvers, Mr J. H. Jonas en Ir W. van Riessen. Uit de meningen blijkt, dat de eerste twee rapporteurs de gestelde vraag bevestigend beantwoorden. Mr J. H. Jonas stelt vast, dat een hermeting, een technische operatie, op de zakelijke rechten van de eigenaren van de grond in het te hermeten gebied, generlei invloed kan hebben en aangezien een hermetingswet in ons land ontbreekt, kunnen de resultaten van een hermeting niet zodanig zijn, dat men èn juri disch èn technisch na de hermeting met een schone lei zou kunnen beginnen voor zover het de perceelsgrenzen betreft. Hermeting kan dus niet anders zijn dan herkaartering. Ir W. van Riessen wijst op de gevaren van delimitatie en beveelt in verschillende gevallen herkaartering aan. 186

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 22