Verslag van de Centrale Cultuurtechnische Commissie en van de Cultuurtechnische Dienst over 1950* (Uitgave van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Directie van de Landbouw; in spiraalband.) Wij hebben met enig ongeduld uitgezien naar de verschijning van dit verslag, dat evenals vorige jaren gestencild uitkwam in een omvang van 143 bladzijden. Blijkens grafiek 1 is de totale oppervlakte van de tot stand ge komen ruilverkavelingen van 1924 af tot 1 Jan. 1951 gestegen tot 42850 ha. (1 Jan. 1950: 41816 ha.) Blijkens de inleiding beweegt de belangstelling zich nog steeds in opgaande lijn. Het gevolg hier van is, dat aan de reeds grote voorraad ruilverkavelingsaanvragen aanwezig ultimo 1949 nog een groot aantal in de loop van het ver slagjaar moest worden toegevoegd. Er is aldus een grote werk- voorraad ontstaan. Ten gerieve van hen, die zich aangaande be paalde ruilverkavelingen nader op de hoogte willen stellen, zijn in een tabel alle verkavelingen alphabetisch gerangschikt met daar achter de provincie, het stadium waarin de desbetreffende werk zaamheden verkeren, en een verwijzing naar de bladzijden van het verslag, waar bijzonderheden van zo'n ruilverkaveling worden medegedeeld. Tabel 2 geeft de provinciegewijs ingedeelde blokken met opper vlakte, aan het slot vindt men weer een recapitulatie, In 1950 is bijna 13.000 ha in uitvoering genomen, waardoor op het eind van dit jaar ruim 68000 ha in bewerking was. Volgens het verslag is de werkvoorraad voor ongeveer 15 jaar voldoende, als het huidige werktempo kan worden volgehouden. Het personeel is (van 228 op 31 Dec. 1949) gestegen tot 231. Interessant is de mededeling op blz. 74, dat ook dit jaar weer verscheidene buitenlandse landbouwdeskundigen ons land bezoch ten, waarbij Ir F. van Schagen, Rijkscultuurconsulent in algemene dienst, als begeleider optrad. Door Ir F. van Schagen en Ir C. de Graaf werd les gegeven aan de cursus van de Nederlandse Heide maatschappij, respectievelijk in de vakken Wegenbouw en Water bouwkunde, en Ontwatering en Watervoorziening. Aan de pro paganda en voorlichting werd veel aandacht besteed. In het verslagjaar werden 25 ruilverkavelingen met een totale oppervlakte van 22664 ha gesubsidieerd. De totale kosten van deze werken zijn geraamd op 31,5 millioen gulden. Aan subsidie werd toegezegd maximaal 23,9 millioen gulden. Hiervan kwam ten laste van het dienstjaar 1949: 6,5 millioen en ten laste van het dienstjaar 1950: 4,4 millioen. Een aparte tabel geeft de subsidies 187

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 23