en uitbetalingen gedetailleerd weer. Over de cultuurtechnische werken in de verschillende delen van ons land bevat het verslag evenzeer belangwekkend nieuws. Enkele fotobladen verlevendigen de tekst, Ir W. C. Visser leidt de afdeling onderzoek. Bij de studies, die telkens weer noodzakelijk blijken te zijn om bij cultuurtechnische werken tot de juiste opzet van plannen te komen, kwamen in 1950 de waterbeheersingsvragen herhaaldelijk naar voren. Men vindt in dit deel van het verslag beschouwingen over de wisselvalligheid van regen en droogte, de regenfrequentie, het regenverlies door verdamping, de waterreserves, e.d. In het verslag van de werkzaamheden der Prinsenmolencommissie (voorzitter: Ir W. N. van Nooten, verbonden aan het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting) is melding gemaakt van windsnelheidsmetingen onmiddellijk aan de zeekust. De bladzijden 125137 bevatten een overzicht van de werk zaamheden in de Herverkaveling Walcheren» Op 31 Dec. 1950 werkten aan het Bureau Ruilverkaveling (kadastrale dienst) 5 land meters, 12 landmeetkundige ambtenaren, 3 tekenaars en 4 schrij vers. Voor wat de wegen in dit gebied betreft, waren er begin 1951 gereed: 45 km klinkerweg, 93 km weg met gesloten wegdek en 114 km aarden baan met fundering. 65 km wegbeplanting kwam tot stand. 87 ha is reeds met bos beplant. In 1950 werd de behandeling van de bezwaren tegen de lijst van rechthebbenden volgens het kadaster en tegen de schatting voort gezet. Ambtenaren van het Bureau Ruilverkaveling verleenden hierbij hun medewerking. Op 61 plans waren tegen het einde van het verslagjaar de ge maakte of nog te maken wegen en waterlopen gekaarteerd, op 33 van deze plans werd de oude terreinstoestand overgebracht van de fotokaarten en de door de dienst voor Buitengewoon Landmeetkun dig Werk, na terrestrische opname, vervaardigde kaarten, terwijl op 17 plans de oppervlakte- en waardeberekeningen waren uitge voerd. 259 Pachtovereenkomsten werden op grond van art. 13 beoor deeld, terwijl op grond van art. 7 van 514 overeenkomsten is nagegaan of zij al of niet in strijd waren met een behoorlijke uitvoe ring van de herverkaveling. (In 1949 waren dit resp.: 429 en 518.) Van de bij de Rijksbegroting toegestane gelden werden in 1950 uitgegeven bijna 10 millioen gulden. Verschillende kaarten (overzicht ruilverkavelingen in Nederland met lijst, toestand van het blok de Scheeken in N. Brabant vóór en na de ruilverkaveling, stand herverkaveling Walcheren) zijn bij gevoegd. Voor geïnteresseerden een levendig verslag, voor onze leden bovendien noodzakelijke vaklectuur. W. K. 188

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 24