Driemaandelijks bericht betreffende de Zuiderzee^ werken* Jaargang XXXII, no. 3 en 4, 3e en 4e kwartaal 1951. (Uitgegeven door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, prijs ƒ0,50, en register op de jaargang 1950, prijs 0,30). Ook dit overzicht van de werkzaamheden voor de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee omschrijft (in 80 bladzijden) de voortgang van de wereldbekende droogmaking. Aandachtige lezing brengt ons op de hoogte van de stand, der indijking van de Oosterpolder en de Zuidelijke inpolderingen in het IJsselmeer, van de bijna voltooide bodemkaartering in de Noordoostpolder en van het cultuurtechnische werk. Betreffende de N.O. Polder en de Oosterpolder vinden wij over de kadastrale dienst en het landmeetkundige werk het volgende vermeld: Op 1 Januari van dit jaar was ongeveer 50.000 ha gemeten, inclusief het buitenwater. De kadastrale plans van 48.800 ha waren toen gereed. Het gebied is voorgesteld op 75 plans en 6 verzamel kaarten. De metingen van vele landarbeiderswoningen en boerderijen zijn verricht en kadastraal toegepast, wat ook het geval is met nieuwe huizenblokken in de dorpen Emmeloord, Marknesse en Ens. Met de opmeting van de resterende 500 ha en van de dorpen in wording Luttelgeest en Bant, werd in Januari begonnen. Ook met de afwerking van nieuwe kaarten van de Veluwezoom, die een kuststrook van 14 km omvatten, werd spoed betracht. Gereed kwamen de stroken onder Harderwijk, Nunspeet en (grotendeels) Doornspijk. Ander landmeetkundig werk had betrekking op metingen voor aankoop van gronden die zullen dienen voor de nieuwe toegangs weg naar de Oosterpolder onder de gemeente Kampen, op grens- uitzettingen en kaarteringen voor de vestiging van middenstands- en industriële bedrijven e.d. Van de te verpachten bedrijven werden overzichtskaarten ge maakt, alsmede pachtaktekaartjes, erfsituaties, domeinplans en demonstratiekaarten. Alle kavels t.b.v. de Cultuurtechnische afdeling zijn ingemeten. Voor het infiltratieplan en de klinkbepaling werden waterpas singen verricht en hoogtekaarten vervaardigd. Voorts kwamen ge reed 350 kavelkaartjes, gewassenkaarten, zaaiplankaarten, vor- deringenkaarten en grafieken. De situatietekeningen van de dor pen op schaal 1 500 en 1 2000 werden bijgewerkt. Voor de afdeling Bebossing en Beplanting werden de boster- reinen in Luttelgeest, Bant, Marknesse en Emmeloord ingemeten 189

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 25