officiële bescheiden, waaruit die kaarten zijn samengesteld. Immers, met behulp van deze kan het perceel, waarop de in het Grond boek vastgelegde rechten betrekking hebben, plaatselijk nauwkeurig worden bepaald. Uit belastingkaarten ontstonden aldus op een nogal vlotte wijze eigendomskaarten.4) Het Grondboek bevat de rechten op de grond, benevens de eigenaren en de belasting. Het is ingesteld ter bescherming van het grondverkeer. Voor iemand, die zich bij wettelijke verkrijging op de juistheid van het Grondboek verlaat, is het inderdaad juist en hij verkrijgt, wat hij opgegeven heeft, ook als de opgave zelf vals is. Overigens wordt steeds vermoed, dat het juist is. Men behoeft dus rechten op het in het Grondboek ingedragene niet te bewijzen. Daarentegen moet hij, die van Grondboekgegevens beweert dat ze onjuist zijn, bewijzen leveren. Worden deze bewijzen daarna erkend, dan herstelt men eiser in zijn rechten. Eigendomsoverdracht en bezwaring van percelen kan slechts geschieden na overeenstemming tussen partijen en door inschrijving in het Grondboek, dat steunt op het „Bürgerliche Gesetzbuch" en op de „Grundbuchordnung" van 1935. De laatste regelt de materie voor het gehele land, terwijl vóór die tijd de Staten een eigen systeem met verschillende registers handhaafden. Kadaster en Grondboekdienst delen elkaar de veranderingen mee. Om ingeschreven te kunnen worden heeft men nodig de „Auflassung" (de zakelijke overeenkomst), die wordt opgemaakt ten overstaan van de met grondboekzaken belaste rechter. Ook deze „Auflassung" wordt ingeschreven. De inschrijving kan echter niet betekenen, dat de verkrijger in elk opzicht eigenaar is geworden. Wel beschermt de wet iedereen, die op de inschrijving vertrouwt en handelt te goeder trouw. Nog bestaat er de z.g. „Vormerkung", een stuk, dat iemand, om bedrog tegen te gaan, kan doen opnemen, waardoor hij te kennen geeft, dat hij bezig is een „Auflassung" te krijgen. Alleen rechtens belanghebbenden kunnen inzage van de Grond boekgegevens krijgen. Voor de inzage zijn rechten verschuldigd. Ruilverkavelingen, grondverbeteringen en hun arbeidsterrein* Bij een Umlegung worden in een gebied de bestaande per celen en niet-verharde wegen van bepaalde eigenaren na een nieuwe indeling op grond van schatting en waardebepaling toege wezen, bij voorkeur zo gunstig mogelijk gelegen aan goede wegen. Men brengt dus de eigendommen dichter bij de eigenaren. In plaats van 40 kleine percelen krijgt iemand na de Zusammen- legung b.v. 5 of 10 grotere stukken, welke dan gemakkelijker machinaal kunnen worden bewerkt. 167 4) Wettelijk hebben de kaarten wel geen „öffentlicher Glaube", maar toch bestaan er rechterlijke uitspraken in deze geest.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 3