Voorts vroegen deze leden, of het juist is, dat in de loop van 1953 acht thans nog adspirant-landmeters, zullen worden be noemd tot adjunct-landmeter. Op de begroting zijn slechts gelden uitgetrokken voor 5 reeds in dienst zijnde adjunct-landmeters. De eerder aan het woord zijnde leden waren van mening, dat middelbaar personeel voor ruilverkavelingen onvoldoende is ge schoold. Reeds thans lopen er processen als gevolg van onjuiste metingen. Met de leiding dient goed geschoold personeel te wor den belast, hetwelk dan kan worden bijgestaan door hulp personeel. Deze leden handhaafden dan ook hun opvatting, dat het personeel van het Kadaster dient te worden uitgebreid in ver band met de bevordering van de werkgelegenheid. Enige leden wezen er op, dat de bewaarders van hypotheken en kadaster voor alle aan de gemeentebesturen schriftelijk ver strekte gegevens, al zijn deze ook nog zo summier, rechten heffen. Weliswaar zijn de gemeentebesturen vrijgesteld van de betaling van rechten, voor zover zij gegevens vragen ter uitvoering van de Woningwet, doch de bewaarders der hypotheken kunnen, in dien de gemeentebesturen van deze vrijstelling gebruik wensen te maken, volstaan met het verlenen van inzage en het geven van mondelinge inlichtingen. Genoemde vrijstelling is derhalve voor alle gemeenten, waar geen bewaarder van hypotheken gevestigd is, geheel onvoldoende, aangezien de besturen van die gemeenten verplicht zijn, indien zij van de vrijstelling gebruik wensen te maken, iemand naar de plaats, waar het kantoor van de be waarder gevestigd is, te zenden, hetgeen veelal reiskosten en tijd verlies met zich brengt. In de practijk gaat men er dan ook meestal toe over tegen betaling der kosten schriftelijk inlichtingen te vra gen. Deze leden achtten het onjuist, dat de gemeenten aldus moeten betalen voor diensten, die zij krachtens een Rijkswet aan het Rijk moeten vragen. Het is toch een erkend beginsel, dat het Rijk en de gemeenten elkaar geen vergoeding vragen voor diensten, welke zij elkaar ter uitvoering van wettelijke voor schriften bewijzen. Deze leden vroegen de Minister te willen bevorderen, dat de gemeenten de voor de uitvoering van de Woningwet en de Wederopbouwwet benodigde gegevens zowel mondeling als schriftelijk kosteloos kunnen verkrijgen. H. C. VAN DER HOEK: Een pleidooi De wiskunde is helaas geen populaire wetenschap. Alleen het woord wiskunde wekt reeds bij veel mensen minder prettige her inneringen op aan de schooljaren. De meeste kinderen hebben de wiskunde als een bittere pil geslikt. Ze bestudeerden het vak met weinig enthousiasme, begrepen met veel moeite de leerstof, be- 216

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 16