Prof» de Vries Reilingh een critische beschouwing naar aanleiding van het rapport der commissie-Kruyt over het vraagstuk der gemeente-classificatie (zie onze bespreking in dit Orgaan" van Juli 1951, blz. 151), De schrijver, die constateert dat het rapport Kruyt politiek gezien een grote stap vooruit is", omdat de belo- ningsverschillen tussen platteland en stad blijkens de voorstellen tot veel bescheidener proporties worden teruggebracht, meent toch, dat de beschouwingen der commissie principieel aanvecht baar zijn en de daarop gebaseerde practische voorstellen op den duur onaanvaardbaar (blz, 6), Het eindresultaat van dit rapport is dan ook geen compromis, maar een onoverzichtelijk en onsamen hangend geheel van afzonderlijke nota's (blz, 7). Prof, de Vries Reilingh zegt het kort en krachtig zo: Wanneer ons platteland in een emancipatiestrijd gewikkeld is, wat kan het ons dan in principe schelen, hoe de verhoudingen hier in het verleden zijn geweest en hoe ze in het buitenland liggen? Een cardinaal bezwaar is wel, dat de commissie-Kruyt een bij uitstek dynamisch vraagstuk met statisch materiaal heeft aange pakt en ook, dat de commissie het gewoonterecht als uitgangspunt heeft genomen: ,,wat zo is, moet zo blijven". De conclusie van de auteur is, dat de principiële uitgangspunten van de commissie-Kruyt onhoudbaar zijn. Het prijs- en budget onderzoek, dat de commissie tot stellige conclusies en voorstellen leidt, staat op wankele grondslag. De eenzijdigheid in de beschou wingen der commissie worden duidelijk bevestigd door de inkom sten, vermeld in het Nationale budget-onderzoek 1951 vanwege het Centraal Bureau voor de Statistiek. De analyse der sociale verhoudingen is aanvechtbaar. Zij, die zich voor het brandende vraagstuk der gemeente classificatie interesseren en het rapport van de Commissie-Kruyt bestudeerden, mogen naar onze mening niet nalaten, kennis te nemen van deze scherpe aanval op haar werk, te meer niet, nu blijkens het Voorlopig Verslag Hoofdstuk V (Binnenlandse Zaken) van de Rijksbegroting 1953 vele Kamerleden bij voorbaat wensten te verklaren, dat zij zich met de conclusies van het rap port van de commissie-Kruyt niet konden verenigen. W. K. „Natuur en Landschap", Orgaan van de Contactcom missie voor natuur- en landschapsbescherming. Red. en adm. Rokin 92, Amsterdam-C, Abonnementsprijs: leden 2,50 per jaar (4 nummers), niet-leden 3,50. Postrekening 210481. Het orgaan Natuur en Landschap" grijpt onmiddellijk elke lezer, die zich thuis voelt in onze heerlijke natuur. De illustraties zijn aantrekkelijk en vooral voor de ambtenaren van de ruilver- 225

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 25