voor Ingenieurs, Architecten en Technici, De arbeid is in het begin van 1952 begonnen. In de overeenkomst (D. Abkommen, Fr. convention) tussen de Zwitserse Ingenieurs- en architectenvereniging, het Zwitserse verbond van Technici, de Bond van Zwitserse architecten en de Zwitserse vereniging van Ingénieurs-Conseils is vastgelegd, dat de aan een Technische Hogeschool afgestudeerden automatisch worden opgenomen in de lijst der ingenieurs, resp. der architecten en de aan een Technikumschule afgestudeerden in de lijst der technici. Aan een wettelijke regeling van de beroepstitels is men nog niet toe. Er bestond dus voorlopig geen andere mogelijkheid dan het samenstellen van een openbare lijst door de daarbij geïnteres seerde beroepsorganisaties. Voor dit doel werd samengewerkt met de autoriteiten van de Technische Hogescholen en de Technikumschulen. Bij keuze kunnen ook niet-afgestudeerden, na onderzoek door een commissie van experts, in het register opgenomen worden. Leden van de contracterende verenigingen, uitgezonderd die van het Schweiz. Technischer Verband, worden zonder aanmelding op genomen in de lijst van ingenieurs, resp. van architecten. De leden van het Schweiz. Technischer Verband, die voor deze onderdelen van de lijst niet in aanmerking komen, worden zonder aanmelding opgenomen in de lijst der technici. Vakgenoten-niet-leden, die minstens 5 jaar hun beroep als ingenieur, resp. architect of technicus op correcte wijze uitoefenden, kunnen, na betaling van een inschrijvingstarief, door de Commissie van toezicht worden ingeschreven. Het Hoofdbestuur van onze Zwitserse zusterorganisatie onder handelt met genoemde Commissie over de opneming van haar leden in het nieuwe Zwitserse beroepsregister. Naar het oordeel van de samenwerkende organisaties wordt de beroepsaanduiding ,,Techniker" (Fr. technicien) in de betekenis, die men er gewoonlijk in Zwitserland aan hecht, gevoerd door personen, die in het algemeen hoger ontwikkeld zijn dan de gelijk- namigen in andere industrie-landen. De bedoeling zit voor, bij de Zwitserse regering stappen te ondernemen, om de ingeschrevenen ook in het buitenland te doen erkennen overeenkomstig hun inschrijving. Daarnaast zullen de contracterenden er voor ijveren, dat in landen, waar de ingenieurs- of architectenopleiding op dezelfde hoogte staat als de opleiding aan de Zwitserse kantonnale Technikumschulen, de afgestudeerden van die buitenlandse scholen als ingenieur of als architect worden erkend. De overeenkomst is aangegaan voor een tijdsduur van 5 jaren. 235

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 35