kundige en kadasterorganen geen verordeningsbevoegdheden bezit, is als Staatsautoriteit rechtstreeks ondergeschikt aan even genoemd Ministerie. Dit Meetbureau bemoeit zich uitsluitend met de Staatsmetingen. Het beschikt over 10 hoofdambtenaren en 217 andere. Op verschillende plaatsen zijn in Nedersaksen Ministeriële vak afdelingen gevestigd, tezamen met 16 hogere ambtenaren (=2 per afdeling) en 426 andere, w.o. 281 voor de bodemschattingsdienst. Nedersaksen kent 66 kadasterkantoren, 2 bijkantoren en 8 ge meentelijke meetbureaux met een personeel van 108 hogere en 1184 andere ambtenaren. Er kunnen 52 Geodetisch-Ingenieurs in openbare dienst werk zaam zijn. Naordrijnland-Westfalen (Britse zone). Deze staat, ingedeeld in de regeringsdistricten Aachen, Arnsberg, Detmold, Düsseldorf, Köln en Münster, heeft een oppervlakte van 34.031 km2 (met in begrip van de correctiegebieden Selfkant en Elten, en Monschau en Aachen-Stadt, die volgens onze Duitse berichtgevers aan Nederland, resp. aan België ,,zur Verwaltung abgetreten" zijn). Hij omvat 2563 gemeenten met 11.692.000 inwoners en 8.300.000 percelen. De meetdienst en kadasterdienst, voorzover die na de opslor ping van plaatselijke meetdiensten in de gemeentelijke nog bleef bestaan, ressorteert onder het Ministerie van Binnenlandse Zaken te Düsseldorf. Een kleine „Referatsgruppe" van 2 hogere en 5 an dere ambtenaren verzorgt het Ministeriële werk en heeft het toe zicht op en de verordeningsbevoegdheid m.b.t. het in gemeente lijke diensten samengebrachte meetwezen. Het „Landesvermessungsamt", dat voor een deel in Bad Godes- berg en gedeeltelijk in Münster is ondergebracht, heeft de werk zaamheden van het vroegere Rijksbureau overgenomen. Er werken hier 23 hogere en 332 andere ambtenaren. In elk district is een meetafdeling gevestigd, tezamen omvat tende een staf van 27 hogere en 612 middelbare en lagere amb tenaren, daarbij inbegrepen 405 ambtenaren-schattingsdienst. Ingevolge de wet voor Noordrijnland-Westfalen van 30 April- 1949 zijn 102 kadasterkantoren en 10 bijkantoren in het verband van de staat opgenomen. Juiste opgaven van het aantal ambte naren zijn niet te krijgen. Naar schatting zijn het 130 hogere en ruim 2000 andere, terwijl 186 landmeetkundige ingenieurs toe gelaten zijn. (De schatting is hier moeilijk, omdat de kadaster- bureaux sedert 1949 opgeslorpt zijn door Stadsbesturen en „Kreis- verwaltung" en het personeel daar ook gerekend wordt te be horen tot die organen) 204 i

Orgaan der Vereeniging TAK | 1952 | | pagina 4