zegging en de zaak werd bij het gerecht aanhangig gemaakt. Uit deze kwestie ontwikkelde zich het in de geschiedenis van het beklemrecht beroemd geworden proces Abel Dirks kinderen.1) Het eindigde met een vergelijk, dus feitelijk met een nederlaag van de eigenaar. Het resultaat van het proces was, dat beide par tijen eieren voor hun geld kozen de meeste boeren hebben aan het eind van de 18de en het begin van de 19de eeuw zich nog enige geldelijke opofferingen getroost, om de rechten, die ze in de practijk reeds hadden, ook in de contracten opgenomen te krij gen. En hiermede had zich gevormd, de vaste, altoosdurende, in alle liniën verervende beklemming". Modellen van moderne beklemcontracten vindt men bij de Blecourt, Bijlagen bij Beklem recht, enz. en bij Mr H. O. Feith, Handboekje over het recht van beklemming, 3de druk, 1848. In het in kadastrale kringen welbekende werk van Mr J. H. Jonas Burgerlijk Recht" vinden we op blz. 155/6 twee 18de eeuwse beklemcontracten. Wie van een bepaalde boerderij de eigenlijke" eigenaar is, was tot 1935 alleen maar aan ingewijden bekend. In dat jaar zijn de eigenaren in beklemrechtelijke zin op de hypotheekkantoren in de provincie Groningen in de kadastrale leggers geboekt. Tegenwoordige toestand» Momenteel wordt er practisch geen land meer in beklemming uitgegeven. Wel worden er eigendommen afgekocht, zodat er steeds meer vrije en eigen" landerijen komen. Er blijkt dus een vrij grote aandrang te zijn, om de volledige eigendom in handen te krijgen. Deze gevallen doen zich namelijk voor indien van een be klemde boerderij tichelklei voor de steenbakkerij kan worden af gegraven, of wanneer een beklemde boerderij ligt nabij een dorp, zodat er met winst bouwterreintjes kunnen worden verkocht. In die gevallen pleegt de eigenaar in beklemrechtelijke zin voor zich een beduidend hogere contraprestatie, hetzij ineens bij koop, hetzij door middel van een consent bij afsplitsing te bedingen. De aankoop van deze eigendom" geschiedt in verhouding tot de rentestandaard en vindt plaats tegen plm. 30 a 40 keer de waarde, doch in sommige gevallen beduidend hoger. Aan de an dere kant zien wij, dat er vrij veel eigendommen worden opge legd, omdat de feitelijke eigenaar hierdoor aan goedkoop en onop- zegbaar geld kan komen. De voordelen van het beklemrecht spreken ongetwijfeld het sterkst voor de jonge boeren de .opkomende meiers". 53 1) Zie over dit proces: Feith, deel II, blz. 3 e.v. en: de Blecourt, Beklem recht enz. blz. 60 en 61.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 13