Wegens de absolute zekerheid van belegging en de kans op geschenken wordt de vaste huur" meestal tegen een zeer lage rente gekapitaliseerd. (Vroeger 3 nu veel lager.) Een beklemming kan dus tegen een belangrijk lagere prijs wor den gekocht dan een vrij en eigen bedrijf, terwijl voor het uit gespaarde bedrag slechts een zeer lage rente, in de vorm van vaste huur, behoeft te worden betaald. Beklemhuur is in ver houding tot hypotheekrente veel goedkoper. Een huur van 50. zal bij aankoop ongeveer 2000.— moeten opbrengen. Als dit geld wordt geleend als hypotheek is de rente daarvan ten minste ƒ100.—. Er zijn in Nederland al eens stemmen opgegaan om naast de fixatie van pacht- en koopprijzen, de pacht te maken tot een voort durend en zelfs vererfbaar gebruiksrecht. In kringen van de Gro ninger landbouwers is men hiervoor echter niet geporteerd. De minder gunstige ervaringen, die men de afgelopen jaren in de Wieringermeer met de glijdende pachtschaal" heeft opgedaan tonen aan, dat men er ten aanzien van het pachtprijsbeleid in Nederland nog niet is. Een beschouwing hierover zou ons echter buiten het bestek van ons artikel voeren. De ondeelbaarheid van het bedrijf heeft gunstig gewerkt. Door het beklemrecht is het land in Groningen niet versnipperd. In veel streken van ons land moet thans ruilverkaveling uitkomst brengen om rendabele bedrijven te krijgen. Echter kan het voorkomen van de grote boerenbedrijven in de provincie Groningen ook min of meer worden herleid tot een sociaal dwingende eis, die in het algemeen door de Groninger boeren aan het ,,boer zijn" wordt gesteld. Er zijn ons dorpen bekend, waar de bedrijven gedurende de laatste paar honderd jaren steeds groter zijn geworden. Verder heeft het beklemrecht de vreemde kopers uit Groningerland weg gehouden, omdat men de constructie juridisch misschien niet al te best heeft begrepen en daarom in het verleden weinig koop graag op de Groninger grondmarkt verscheen. Thans is dit wel anders geworden. Onder de nadelen van het recht zijn te noemen, dat het de splitsing van boerderijen kan bemoeilijken. Dit nadeel komt vooral uit, als men op de grond bijvoorbeeld een fabriek zou willen stich ten, waarvoor alleen maar een gedeelte van de tot de beklemming behorende grond nodig is. Hiervoor is steeds toestemming van de eigenaar vereist, die haar zeker niet zal verlenen dan tegen een vergoeding, die van 's meiers standpunt beschouwd, niet altijd even redelijk zal zijn en daardoor juist het totstandkomen van verbeteringen kan ver hinderen. Het is duidelijk, dat daarmee het algemeen belang niet gediend is. Voorts kan als bezwaar worden aangevoerd, dat de 54

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 14