geschenken bij verkoop, vererving en huwelijk niet een economi sche functie hebben en aan het recht enigszins de vorm van een kanscontract geven. In dit opzicht zou het wel met een premie lening vergeleken kunnen worden. Heeft een kanscontract op zichzelf al enige bezwaren, ernstiger wordt dit als het een eeuwig durend contract is. Dat van een actie tot opheffing van het recht niets blijkt, komt waarschijnlijk hieruit voort, dat de geschenken vermoedelijk niet een te drukkende last zijn. Ondanks de ondeelbaarheid van de boerderijen, die onder be klemming liggen, zijn in gebieden waar beklemming voorkomt toch ook enige ruilverkavelingen voorgekomen. (Bijvoorbeeld de reeds toegepaste ruilverkaveling Balmahuizen.) Stemgerechtigd zijn de rechthebbenden, n.l. die bij het Kadaster bekend staande rechten op de grond uitoefenen. De invloed van de stemmen is precies dezelfde als bij vruchtgebruik. Stemt bijvoorbeeld een eigenaar in beklemrechtelijke zin tegen en de beklemde meier vóór, dan blijft evenals in het geval van blote eigendom en vruchtgebruik, althans bij tegengesteld stem men, de vertegenwoordigde oppervlakte buiten beschouwing. Een eigenaar in beklemrechtelijke zin heeft dus dezelfde invloed op de procedure als een volle eigenaar of opstalhouder. Hij en de meier hebben onafhankelijk van elkaar alle rechten, die de wet aan rechthebbenden toekent. In de practijk worden de onderhandelingen over deze ruilver kavelingen meestal gevoerd met de beklemde meiers. Bijzonder geval. Van bevriende zijde ontvingen wij een acte tot verbetering van beklemming ter inzage. In deze acte van dading wensen partijen over te gaan tot verbetering van dit recht van beklemming, om dat van dit recht geen beklembrief bekend is en aangenomen wordt, dat deze beklemming niet in alle liniën vererft. Partijen wensen dan ook bij deze acte het recht te verbeteren in die zin, dat deze zal worden vast, altoosdurend en in alle liniën verervend. De eigenaar in beklemrechtelijke zin is bereid daartoe zijn medewerking te verlenen onder de bepaling, dat de vaste huur zal worden verhoogd van tien gulden tot zeventien gulden en vijftig cents. (Het betreffende perceel was ongeveer 1,5 ha groot.) Wij laten tot slot van ons artikel enige bepalingen volgen uit deze acte, die in 1947 werd verleden, en dus van vrij recente datum is. Deze bepalingen geven ons een vrij duidelijk beeld van de eisen, die belanghebbenden tegenwoordig aan een transactie met betrekking tot het beklemrecht stellen. 55 Daartoe overgaande verklaarden de comparanten, dat voor het voormelde recht van beklemming in het vervolg zullen gelden de volgende bepalingen:

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 15