W. KOOPMANS: Een koopcontract uit de tijd van Pfolemeus II In het oude Egypte werd het cultuurgebied o.m. verdeeld in hooggelegen land met machinale" bevloering en laaggelegen land (de ,,eilanden"), dat regelmatig door de Nijl overstroomd werd. Zowel op verscheidene ostraka (potscherven, welke in vele Oosterse landen en ook in Athene bewust als schrijfmateriaal wer den gebruikt naast leer, linnen, hout en kalksteen) als op papyri zijn beide soorten land het onderwerp van diverse rechtshande lingen. De duizenden teksten en originelen, door U. Wilcken ver zameld in zijn ,,Griechische Ostraka aus Egypten und Nubiën", herinneren er ons aan, dat het kadaster een zeer bekend instituut was en de landmeetkunde alom werd toegepast bij het vaststellen van oppervlakten ten behoeve van grensaanduidingen en verkoop van gronden. Het revisiemateriaal werd vooral verzameld tijdens de jaarlijkse inspectietochten, de episkepsis. Uit verschillende commissierapporten blijkt ons, dat vooral ook de bepaling der juiste ligging van dijken en dammen aan de voort durende zorg van de Egyptische landmeters was toevertrouwd. De landmeter, die in een inspectie-commissie was opgenomen, reisde soms maandenlang met de gouw-ambtenaren mee (B.G.U. 12, B.G.U. 490), waarbij b.v. in het gebied Themistes in de gouw Arsinoé alle dammen en waterbouwkundige beschermingsobjecten bekeken werden met het voornemen, deze op te meten. Blijkens diverse papyri werd daarbij van meetsnoeren gebruik gemaakt. Op andere ostraka vinden wij kwitanties voor betaalde belas ting, waarop meermalen de zinsnede: ,,voor de door landmeting vastgestelde grondbelasting" voorkomt. Ook op ostraka dus vinden wij de in vorige artikelen geuite mening bevestigd, dat men bij wijzigingen van de bezitstoestand van onroerend goed mededeling moest doen aan de bureaux van het Kadaster, waar een en ander in de diastromata werd in geschreven. 57 wijzing, vererving of op welk een wijs ook verkregen wordt, dit ene kind zich met name moeten laten te boek brengen en daardoor weer een jaar huur tot geschenk aan de eigenaar betalen met daarenboven het geschenk op het trouwen staande, indien dit kind bij de inboeking gehuwd mocht zijn. 9. Indien de beklemming tengevolge testamentaire beschikking wordt geërfd of verkregen door iemand, geen erfgenaam volgens de wet van de overleden meier of overleden meierse, zullen er drie jaren huur tot geschenk aan de eigenaar moeten worden betaald voor het inboeken van de nieuwe meier of de nieuwe meierse met daarenboven het geschenk op het trouwen staande, indien de nieuwe meier of meierse gehuwd mocht zijn of vóór de inboeking komt te huwen"

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 17