Elk geschrift, dat ik daarover heb doen uitgaan. Elk geschrift, dat daarover aan mij gezonden is. Evenals elk geschrift, uit kracht waarvan ik met betrekking tot haar gelegitimeerd ben, het behoort jou. Aan jou behoren haar geschriften en haar processuele (papyrus) rollen, waar ze ook zijn mogen. Aan jou behoren ze, samen met haar recht en haar processen met de door vroegere processen verhoogde rechtskracht.) Aan jou behoort alles, met betrekking waartoe ik krachtens deze gelegitimeerd ben. Als men van mij voor het Gerecht een eed of een gedocumen teerde bewijsvoering verlangt:, dan ben ik daartoe bereid Vaak kwam zo'n eigendomsovergang tot stand met medewer king van wel 16 getuigen, wier namen op de rugzijde van de papyrus voorkomen. 2. Het geschrift betreffende de eigenlijke afstand van het goed. A (verkoper) spreekt tot B (koper): Ik ben ver van je met betrekking tot je goed ik sta je af het (onroerend) goed, dat tot nu toe aan mij behoorde en nu aan jou; ik heb er mij daardoor van verwijderd!) (Nu volgen de belendingen naar de vier windstreken.) Ik heb geen recht, een proces tegen je te beginnen of (zelfs) welk woord ook van heden af tegen je te gebruiken (met betrek king tot het overgedragene) Geen mens, wie dan ook, zal daarover macht kunnen hebben buiten jou. Ieder mens, die m.b.t. dit (goed) tegen je optreedt om het van je af te nemen of om iets van je weg te nemen indien hij zegt: het behoort je niet (hetzij) in mijn naam of in naam van wie ook ter wereld, dan verwijder ik mij vanzelf van je dan doe ik afstand). Als ik het (echter) niet (uit vrije geschriften) van je kan ver wijderen, dan verwijder ik het gedwongen, zonder dralen. En ik zal het je tegen ieder woord der wereld te allen tijde reinigen. Je bent achter mij met het recht van het geschrift over de be taling (dit is dus de verwijzing naar het eerste geschrift), hetwelk ik je in het jaar x van de maand y van de eeuwig levende koning opgemaakt heb buiten het hierbovenstaande geschrift betreffende de afstand (van het onroerend goed) om vol te maken samen) twee geschriften. Ik doe je recht recht doendeop elke tijd zonder één slag zonder tegenstreven, oorspronkelijk, zonder aanwending der bastonnade!) Het hierna afgebeelde brokstuk van een demotische papyrus 59

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 19