beperkingen voor tweede of verdere echtgenoten. Aldus o.a. het Duitse, het Zwitserse, het Italiaanse en het Griekse Wetboek. In het Anglo-Saksische recht zijn zodanige beperkingen nimmer bekend geweest. Voor de handhaving der maxima wordt aangevoerd, dat het gevaar anders bestaat, dat iemand zijn tweede echtgenoot te veel ten koste van zijn kinderen uit een vroeger huwelijk zal bevoor delen; daartegen, dat deze in hun wettelijk erfdeel voldoende be scherming vinden en dat een tweede echtgenoot in dit opzicht niet bij een eerste echtgenoot dient te worden achtergesteld. Bovendien zal de ganse wettelijke regeling voor de meeste huwelijken haar betekenis verliezen, indien gehandhaafd blijft het stelsel, thans door de Hoge Raad gehuldigd, dat als het voldoen van een natuur lijke verbintenis jegens de tweede echtgenoot wordt beschouwd, dat de hertrouwde echtgenoot een voldoende levensonderhoud na zijn dood aan die echtgenoot verzekert, ook al gaat dit ten koste van het wettelijk erfdeel der voorkinderen. (H.R. 30 November 1945, N.J. 1946, nr. 62.) De gestelde vragen kunnen derhalve worden beantwoord: I. de hoofdvraag; a. ontkennend; b. bevestigend; 1. zonder wijziging der maxima; 2. met verval van het maximum van 1/4; II. de subsidiaire vraag; a. ontkennend; b. bevestigend. Voorlopig antwoord van de Minister van Justitie: De wet stelle het maximum van hetgeen de tweede echtgenoot uit de huwelijksgemeenschap meer ontvangt dan hij in die gemeen schap heeft ingebracht. De wet stelle het maximum van hetgeen de tweede echtgenoot naast voorkinderen bij wijze van schenking, erfopvolging bij ver sterf of uiterste wil mag ontvangen, op een kindsdeel. Vraag 36. Erfrecht. Moet het erfrecht bij versterf nog verder worden beperkt dan tot de erfgenamen in de zesde graad? Toelichting. In 1923 is in artikel 908 B.W. bepaald, dat bloed verwanten, die de overledene verder dan in de zesde graad in de zijlinie bestaan, niet erven. Vóórdien waren de bloedverwanten tot de 12e graad erfgerechtigd. Vele landen hebben in de moderne tijd het erfrecht krachtens de wet verder beperkt en wel tot de vierde graad (volle neven) 64

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 24