of tot de derde parentele (grootouders en de afstammelingen van deze). Tot de 4e graad wordt de erfgerechtigdheid beperkt in België (echter afstammelingen van ooms, tantes, broers en zusters kun nen ook in verdere graad erven bij representatie), Roemenië en Mexico. Tot de derde parentele is het erfrecht bij versterf beperkt in Zwitserland; alleen wordt daarnaast nog in het geval overgroot ouders in leven zijn, aan deze, bij gebreke van erfgenamen in de drie nadere parentelen, een recht van vruchtgebruik tijdens hun leven gegeven. Noorwegen gaat bij de orde van erfopvolging niet verder dan tot de afstammelingen der grootouders. In Zweden worden van de derde parentele zelfs alleen maar de grootouders, de ooms en tantes geroepen; volle neven zijn niet meer erfgerechtigd. Rusland en Polen gaan het verst van allen; sinds 1945 (Rusland) en 1946 (Polen) worden daar alleen krachtens de wet als erfgenaam ge roepen; de echtgenoot, de afstammelingen van de erflater, diens vader en moeder en diens broeders en zusters. Evenals in Nederland is de zesde graad thans de grens in de meeste Latijnse landen o.a. in Frankrijk, Italië, Spanje, Portugal, en de A.B.C. Staten in Zuid-Amerika. Voor een verdere beperking van het erfrecht voert men aan, dat in de tegenwoordige tijd kinderen van volle neven elkaar ge woonlijk maar zeer oppervlakkig kennen en dat zelfs tussen volle neven de verwantschapsband weinig meer betekent. Daartegen voert men aan, dat de verwantschapsband nog niet zo sterk in betekenis is teruggelopen en dat de ervaring thans reeds leert, dat de meeste erflaters een verre verwant als erf genaam boven de Staat verkiezen, zodat de beperking van het erfrecht bij versterf alleen maar de bevoordeling bij testament bevordert; hierbij wordt het dan soms nog als een onbillijkheid gevoeld, dat er een belangrijk verschil komt tussen handelings- bekwame en handelingsonbekwame erflaters (minderjarigen en onder curatele gestelden); deze laatsten kunnen niet de verdere bloedverwanten door testament tot hun nalatenschap roepen. De gestelde vraag kan derhalve worden beantwoord: a. ontkennend; b. bevestigend, en wel: 1. tot de vierde graad of de derde parentele, gelijk in België en Zwitserland; 2. tot de derde parentele, maar van deze parentele alleen grootouders, ooms en tantes erfgerechtigd verklaren (Zweden); 3. door als erfgenamen bij versterf alleen de echtgenoot en 65

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 25