verwanten van de eerste en tweede parentele toe te laten Rusland en Polen). N.B. De eerste parentele wordt gevormd door de afstammelingen van de erflater, de tweede door de ouders en hun afstam melingen, dat zijn dus broers en zusters en hun afstam melingen. Voorlopig antwoord van de Minister van Justitie: Het erfrecht bij versterf worde niet nog verder beperkt dan tot de erfgenamen in de zesde graad. Vraag 37. Is het gewenst de echtgenoot een ander erfdeel bij versterf toe te kennen dan een kindsdeel? Toelichting» In 1923 is de echtgenoot in het erfrecht bij ver sterf met een kind gelijk gesteld. Dezelfde positie heeft de echt genoot in het erfrecht in Rusland en verschillende staten van Zuid en Midden-Amerika. In sommige landen heeft men hiertegen als bezwaar gevoeld, dat de echtgenoot bij het aanwezig zijn van meer dan twee of drie kinderen te weinig kreeg en daardoor niet in staat was op dezelfde voet als voorheen te leven. Aldus kennen Duitsland en Denemarken aan de echtgenoot een kwart der nalatenschap toe: in Canada is dit zelfs een derde. Andere landen, als Frankrijk en Italië, kennen naast kinderen aan de langstlevende ouder een recht van vruchtgebruik op een zo danig deel der nalatenschap toe; in Frankrijk is dit wederom een vierde der nalatenschap, in Italië de helft of een derde der nala tenschap (al naar het aantal kinderen). Het Zwitserse recht geeft de langstlevende echtgenoot de keuze tussen vruchtgebruik van de halve nalatenschap en een kwart in eigendom. Op een enigszins andere wijze wordt de positie van de langst levende echtgenoot in Engeland en New York beschermd. Sinds de wet van 1925 komt naast kinderen aan de echtgenoot in Enge land in ieder geval 1000 en de meubelen (personal chattels) krachtens erfrecht bij versterf toe; daarnaast krijgt de echtgenoot nog het vruchtgebruik (estate for life) of de halve resterende nalatenschap. Bij al deze oplossingen dient men steeds te letten op het stelsel van huwelijksgoederenrecht dat daarnaast staat. De Engelse op lossing wordt ontegenzeggelijk beïnvloed door de omstandigheid, dat in Engeland geen gemeenschap bestaat; de regeling in de overige landen is, zij het in mindere mate, eveneens beïnvloed door het ontbreken van een wettelijke algehele gemeenschap. Dit is b.v. duidelijk merkbaar in het Zweedse recht, alwaar men naast kinderen, de langstlevende echtgenote geheel geen erfrecht bij versterf toekent, omdat zij de helft der algehele gemeenschap ver krijgt en voorts in het Canadese recht, waar de echtgenoot wel 66

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 26