kinderen of om godsdienstige bezwaren niet wenste over te gaan. Een legitieme portie werd toen alleen aanvaardbaar geoordeeld, wanneer de echtgenoot in zodanige gevallen de bevoegdheid werd gegeven de andere te onterven; onterving van legitimarissen ech ter was een onderwerp, dat bij de partiële herziening van 1923 niet aan de orde was gesteld. De meeste staten, die in jongere tijd het erfrecht van de echt genoot hebben verbeterd, hebben een legitieme portie ingevoerd. Van de Europese staten mogen hier worden vermeld Duitsland (art. 2303: de helft van het erfdeel bij versterf), Zwitserland (ar tikel 471 lid 4: 1/2 van het erfdeel naast andere erfgenamen bij versterf, anders het gehele erfdeel bij versterf), Italië (artt. 540 en 542: naast kinderen 1/3 in vruchtgebruik, anders 2/3), Grieken land (art. 1825: als Duitsland). Een geheel ander stelsel is het eerst in Nieuw Zeeland en sinds 1938 ook in Engeland en verder nog in Mexico ingevoerd. In deze landen is een eigenlijke legi tieme portie onbekend, maar de langstlevende echtgenoot, onge huwde dochters en behoeftige kinderen, die tengevolge van tes tamentaire beschikkingen niets of niet voldoende hebben ontvan gen, hebben een vordering tot een redelijk levensonderhoud tegen de boedel. Voor het toekennen van een legitieme portie kan worden aan gevoerd, dat wanneer men de echtgenoot in het erfrecht niet meer bij een kind achterstelt, deze gewijzigde opvatting ook in de toe kenning van een legitieme portie tot uiting moet komen. Het hier boven geschetste bezwaar kan door de toelating van onterving op bijzondere gronden worden opgeheven; een zodanige onterving is dan ook in de wetboeken van Duitsland, Zwitserland, Grieken land en Italië bekend; alle gronden die een echtscheiding of een scheiding van tafel en bed wettigen, geven ook recht tot onterving. De gestelde vraag kan derhalve worden beantwoord: abevestigend, en wel: 1. onvoorwaardelijk bevestigend; 2. bevestigend onder voorwaarde, dat een onterving op bij zondere gronden mogelijk wordt; b. ontkennend, en wel: 1. ontkennend zonder meer; 2. ontkennend, mits de langstlevende echtgenoot in ieder ge val een vordering tot levensonderhoud tegen de nalaten schap wordt toegekend. Voorlopig antwoord van de Minister van Justitie: Aan de niet van tafel en bed gescheiden echtgenoot worde een legitieme portie toegekend, behoudens dat onterving op bijzon dere gronden mogelijk zij. 68

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 28