Mitsdien heeft het een bestemming ten algemenen dienste en is derhalve een vaarwater als bedoeld in art. 577 B.W. Een vaarwater verliest zijn karakter van bevaarbare en vlot- bare stroom niet, wanneer het vervoer niet veelvuldig plaats vindt. (Visserijwet 1919, art. 17.) Artt. 626, 758, 1992 B.W* De Arrondissementsrechtbank te Arnhem (Burg. Kamer) be sliste op 7 Februari 1952 dat de volgende posita onvoldoende zijn om de beweerde eigendom waar te maken t.a.v. bomen, geplant aan de zijkant van een openbare (gemeentelijke) weg, gepreten deerd door de eigenaar van het aan die zijkant grenzend perceel op grond van: 1. het eigenaar zijn van het t.o.v. dat weggedeelte onderhouds plichtige perceel; 2. de vermelding op de wegenleggers van 1895 en 1941, dat op de betreffende berm rechthebbenden zijn: de eigenaren der aangrenzende percelen, ieder voor dat gedeelte, hetwelk aan zijn eigendom grenst; 3. de bepaling bij de verdeling der marke in 1856, dat de eige naren van de aan de weg grenzende percelen, die te hunnen koste die wegen in orde hebben gebracht, het recht van be planting op dezelve zullen hebben. Zelfs indien eiser's rechtsvoorgangers destijds enig recht op de bermbeplanting zouden hebben gehad, dan zou dit zakelijk recht zich niet uitstrekken tot de onderhavige bomen, welke door an deren in eigendommen van de Gemeente zijn gepoot: een opstal recht strekt zich niet uit tot andere voorwerpen dan die, welke door de eigenaar daarvan in of op andermans grond zijn geplaatst. T.a.v. het eigendomsrecht op diezelfde bomen, gepretendeerd door een derde op grond van: 1. het feit dat zijn rechtsvoorgangers de gehele weg steeds heb ben onderhouden; 2. acquisitieve verjaring van een recht van opstal op de'berm, doordat deze derde en zijn rechtsvoorgangers dit recht meer dan 30 jaren ondubbelzinnig, te goeder trouw, openbaar en ongestoord hebben uitgeoefend besliste deze rechtbank tot toelating tot bewijslevering dien aangaande. 76

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 36