Ruilverkaveling De Ruilverkavelingsobjecten Blijham en Bellingwolde* De plannen voor een project van tien millioen gulden, voor bereid door de Cultuurtechnische dienst en de Nederlandse Heide maatschappij, zijn gereed. Het ruilverkavelingsplan voor de kleigebieden van Blijham en Bellingwolde omvat een oppervlakte van 4500 ha. Toen na de bevrijding verscheidene landbouwers geconfronteerd werden met het feit, dat hun boerderijen geheel of gedeeltelijk waren afgebrand, werd het denkbeeld, om tot een ruilverkaveling te komen actueel. Er zijn nadelen verbonden aan de bedrijfsvoering in deze plaatsen. De prachtige grote boerenbedrijven, die men hier aantreft, liggen bijna alle op zeer langgerekte heerdten. De achterste akkers zijn vele kilometers van boerderij en bijgebouwen verwijderd. Er gaat veel tijd verloren met heen en weer rijden en door de klei zijn de lange lanen langs de landerijen in een natte herfst bijna niet te gebruiken, waardoor de afvoer van de producten stagneert. Er was reeds eerder een plan ingediend, dat ook voorzag in een gunstiger ligging van de boerderijen t.a.v. het te bewerken land. Behalve verschillende opmetingen en andere voorbereidende werkzaamheden te velde kwam hiervan niets terecht. De gebouwen verrezen weer op de oude plaatsen. Tractoren en wagens op luchtbanden hieven één der bezwaren op. Het onderhavige plan is van zeer ingrijpende aard. Er is een weg geprojecteerd vanaf de boerderij van de heer Gastman in Bellingwolde dwars door het veld, richting Winschoten tot de Garelaan, met een ombuiging naar Winschoter-Hogebrug. Vanaf de hoofdweg WinschotenBellingwolde is een 5-tal wegen van 10 m breedte met een verharding van 3 meter geprojecteerd, die naar de hiervoor genoemde nieuwe weg zullen lopen. En wel op regelmatige afstanden, vanaf ongeveer de boerderij van de heer O. D. ten Have in het westeind van Blijham tot de gemeente grens tussen Blijham—Bellingwolde. De het dichtst bij de bedrijfs gebouwen gelegen percelen (tot het Binnenzijldiep) zullen groten deels in de huidige vorm blijven bestaan. Al het andere zal in blokken worden verdeeld, waarvan de kavelrichting net loodrecht zal staan op de perceelrichting, zoals die thans loopt. Een harde weg zal dan gemakkelijk vanaf alle percelen bereikbaar zijn, evenals één der drie los- en laadplaatsen, die aan de Pekel-A zijn geprojecteerd. 77

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 37