Ook de hoofdwatergangen zullen terdege moeten worden herzien. Het onderhoud der nieuwe wegen zal nog wel een punt zijn waarover men zich zal dienen te beraden. Vermoedelijk zal er een nieuw wegwaterschap worden ingesteld. De omvang van het plan, waarop door de regering 83 subsidie wordt verleend, moge blijken uit enkele cijfers. Er zal 400 km nieuwe drains moeten worden gelegd, ter vervanging van de reeksen die vervallen en worden doorbroken. Aan lanen komt 63 ha te ver vallen, terwijl er uiteindelijk een winst aan land is van 45 ha. Bij het bepalen van een standpunt zullen ten slotte de kosten wel een voornaam punt van overweging moeten vormen. Voor het bepalen hiervan wordt een soort staffel aangelegd, waarbij op die landerijen, die het meeste profiteren, ook de hoogste lasten komen te drukken. Zo komt op ieder bedrijf dan een vaste last per ha te liggen, die over een periode van 30 jaar kan worden afgelost. Het plan is intussen alle nodige instanties gepasseerd en de inge landen dienen er zich binnenkort dus over uit te spreken. De beslissing zal ook voor het nageslacht zeer belangrijke gevolgen hebben. Ruilverkaveling Kruiningen* Verrekening der financiële lasten. Door het lid van de Tweede Kamer, de heer Van der Feltz, zijn in verband met de verrekening der financiële lasten bij de ruilverkaveling Kruiningen aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verschillende vragen gesteld: 1. Is het de Minister bekend, dat onder de belanghebbenden bij de ruilverkaveling Kruiningen grote ongerustheid is ontstaan omtrent de verrekening der financiële lasten, welke op de des betreffende gronden zullen drukken, en de trage wijze van af werking 2. Is de Minister niet van oordeel, dat de gedane toezegging, dat practisch alle kosten dezer ruilverkaveling, gezien de bijzondere omstandigheden onder welke deze is tot stand gekomen, door het Rijk zouden worden gedragen, dient te worden nagekomen, te meer gelet op de slechte technische uitvoering van een belangrijk deel der werken, als drainage? 3. Is de Minister niet van oordeel, dat aan de betrokken Plaat selijke Commissie de gelegenheid dient te worden verleend van alle kosten, op deze ruilverkaveling vallende, en de wijze, waarop deze zijn gefinancierd, kennis te nemen en deze commissie de nodige vrijheid dient te worden gelaten om, met inachtneming der in de 2e vraag gestelde toezegging, de min- of meerwaarde der percelen vast te stellen? 4. Is het de Minister bekend, dat juist door de totstandkoming dezer ruilverkaveling de polderlasten ten aanzien van de betrokken 78

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 38