Door de Poldercommissie is er op aangedrongen de erfpachts- canons in de Noordoostpolder te verlagen en vast te stellen op zodanige bedragen, dat de economische opbouw van het in cul tuur gebrachte gebied niet in gevaar wordt gebracht. Prof. Dr Sj. Groenman trad op het vorig jaar te Amsterdam gehouden congres over de sociale aspecten van de inpoldering van de Zuiderzee op als prae-adviseur over het onderwerp: De pro vinciale en gemeentelijke indeling der Zuiderzeepolders. De overzichten over de voortgang van de arbeid aan de Zuider zeewerken groeien uit tot een belangrijk stuk geschiedenis van het Nederlandse volk. Zij zijn waard om bij voortduring door zeer velen te worden gelezen, vooral nu. W.K. Hel nieuwe Reisbesluit 1953 (van het Bestuur*) Op de bestuursvergadering van deze maand werden ook het nieuwe Reisbesluit 1953 en de vele brieven, die het bestuur hier over van de leden ontving, in bijzonderheden besproken. Uit de dagbladpers en uit de verschillende vakorganen hadden wij reeds kennis genomen van de algemene ontstemming die er, in verband met de publicatie van het Reisbesluit, in ambtelijke kringen heerst. Deze geest sprak eveneens uit de ontvangen brie ven. Men kan niet begrijpen, welke de aanleiding was, die de Regering er toe bracht een besluit samen te stellen, waardoor in het bijzonder de lagere en middelbare ambtenaren in de toekomst onder veel slechtere omstandigheden dan voorheen hun dienst reizen zullen moeten volbrengen. Ook het bestuur heeft dit begrip niet kunnen opbrengen. De vergoedingen voor de dagreizen, zoals die golden tot 1 Januari 1953, zijn in 1946 voor het laatst gewijzigd. Hiermede is onweerlegbaar aangetoond, dat zij niet zijn aangepast aan de huidige tijdsomstandigheden. Zij waren dus te laag* De landmeet kundige werkzaamheden te velde vragen in vele gevallen een vrij grote lichamelijke inspanning en het komt niet zelden voor, dat men vóór en na een vermoeiende velddag een vrij lange treinreis moet maken. De woningnood is bovendien mede oorzaak, dat ver scheidene ambtenaren heen en weer reizen tussen woonplaats en standplaats, waardoor zij op één dag tweemaal een grote afstand moeten afleggen. Tot Januari 1953 had men de voldoening, dat er vrij zeker een zitplaats 2e klasse beschikbaar was. Nu moeten zij in de meeste gevallen reizende immers in de spitsuren met een staanplaats genoegen nemen. 92

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 52