Interessant voor ons is de wens van de officiële Raad van Advies in België, dat markante feiten niet op de signalements- staten mogen worden gebracht dan nadat de betrokken ambtenaar deze heeft geviseerd, dat een ambtenaar voor hem gunstige feiten voor plaatsing op deze staten kan voorstellen en dat hij bij wei gering door de Overheid in beroep kan gaan bij het College der diensthoofden. Bovendien moet elk voorbijgaan van oudere ambtenaren bij be vordering, door de Bestuursraad worden gemotiveerd. Het vakdiploma voor Zwitsers landmeetkundige* „Plichtsvervulling in het beroep houdt in het bezit van vol doende eergevoel op vakgebied". Zo luidt één van de slotregels van de brochure „25 Jahre Vermessungstechniker" van onze Zwitserse collega Brauchli. De Zwitserse landmeetkundigen onderwerpen zich graag aan de vakexamens, maar staan er dan ook op, dat de gehele vak opleiding en de verworven vakdiploma's het respect ontmoeten en de erkenning vinden, waarop deze naar hun mening recht hebben. Juist omdat in Zwitserland het grootste deel van het corps in particuliere dienst is, betekent een hoge waardering van het vak diploma een grotere arbeidszekerheid Het doel van de vakopleiding en de examennormen zijn omschreven in het reglement van 15 Mei 1946. Iedere landmeetkundige, aan wie overeenkomstig dit reglement een diploma voor bepaalde vakonderdelen is uitgereikt, heeft daarmede het recht verworven, arbeid te verrichten, welke voordien behoorde tot het beschermde arbeidsterrein van de Grundbuchgeo- meter. (Het is de bedoeling van de Zwitserse collega's, voor verschillende onderdelen het bewijs van bekwaamheid te verkrijgen en niet één diploma voor een algemeen vakexamen.) Natuurlijk zijn de tegenwoordige bezitters van de titel „land meetkundige" vrijgesteld van het afleggen der huidige (Bernse) examens. Het zou onjuist zijn, aan deze groep de plicht op te leggen, nogmaals de verschillende tentamens te doen, maar het is ongetwijfeld in nog sterkere mate onjuist, dat men vaak slechts tentamen 2 (oppervlakteberekening) aflegt en zich dan rustig als landmeetkundige aandient. De vorm van het diploma werkt dat in de hand: voor buitenstaanders valt voornamelijk de titel in het oog, terwijl het onderdeel, waarvoor men slaagde, nauwelijks leesbaar is. Daarom wordt door de Zwitserse landmeetkundigen voorgestaan, dat men ter verkrijging van de titel tenminste in de onderdelen 1 (verzekering der grenzen, polygonering en terreinmeten), 2 (opper vlakteberekening, inrichting van registers en tabellen) en 7 (bijhoudings- dienst) moet zijn geëxamineerd. 98

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 58