hij mag er zelf niet aankomen. Hij mag de grond en de gebouwen met hypotheek bezwaren; hij mag zijn recht verkopen. Zijn verplichtingen zijn: le. Een vaste jaarlijkse huur te betalen ten huize van de eigenaar, mits deze in de provincie woont; 2e. het betalen van een geschenk bij verkoop, trouwen, her trouwen, vererving, bij het te boek brengen van echt genoot of kinderen bij scheiding; 3e. het betalen van alle lasten. De meier mag de vorm van de kampen land niet veranderen, geen bomen kappen, geen turf graven ,,dan tot huizes nood druft", geen gebouwen zetten of vergroten, afbreken of ver kleinen, hij mag ook geen erfdienstbaarheden op het land leggen. Het beklemrecht gaat teniet: le. Door het overlijden van de meier, als er geen echtgenoot of erven te boek staan; 2e. wanneer de meier het land verlaat; 3e. wanneer hij de grond niet oorbaarlijk" gebruikt; 4e. bij wanbetaling. Anders is het recht onopzegbaar en dus altijddurend» Klimaat. Wij mogen als voldoende bekend veronderstellen, dat het recht van beklemming uitsluitend in de provincie Groningen voorkomt. Wij laten enkele beklemmingen in de provincie Friesland, dicht bij de grenzen van de provincie Groningen, buiten beschouwing. In het Westerkwartier komt het beklemrecht trouwens spora disch voor. Toen aan het bureau Ruilverkaveling te Groningen de ruilverkaveling „Lucaswolde" (Westerkwartier) in behande ling werd genomen, bleken in dit blok maar twee beklemmingen voor te komen. Op onderstaand kaartje hebben wij dat deel van de provincie Groningen gearceerd, waar het beklemrecht een overwegende in vloed uitoefent. Omtrent de verhouding vrij en eigen tegenover beklemd zijn ons alleen de volgende cijfers bekend: In 1870 was in het Oldambt 34 van het grondgebied vrij en eigen en 66 beklemd. 1Hoewel dit niet met zekerheid valt te zeggen, lijkt het ons niet waarschijnlijk, dat de verhouding sinds die tijd sterk is gewijzigd. In Westerwolde was vóór 1815 het recht van beklemming hoogst zeldzaam, d.w.z. in de vijf kerspelen, welke oudtijds de 47 1) Bijdrage tot de kennis van de tegenwoordige staat der provincie Groningen deel V 1870.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 7