nog slechts zeer kleine, op de centrering van geen invloed zijnde, correcties behoeven te worden toegepast. Onze ervaring is, dat het planchet in 7 minuten kan worden opgesteld. Bij kaarteringen op grote schaal is de centrering van meer be lang en kan deze ook op de volgende wijze worden uitgevoerd (zie fig. 8). Nemen we aan dat boven het punt A gecentreerd moet worden en dat de oriënteringsrichting AB is. We laten dan, nadat het draaicentrum c op de tekening is aangegeven, uit dit centrum een loodlijn neer op ab. Meten we nu de afstanden ad en dc, dan kunnen we ad vanuit A in de richting B uitzetten. Zo vinden we het punt D en van D uit kunnen we daarna loodrecht op AB de afstand cd uitzetten. Vervolgens kan het planchet normaal met schietlood aan stengelhaak worden gecentreerd boven C en kan de tafel met behulp van de vizierlineaal langs ab op B worden georiënteerd. Detailmeting* Voor wat de detailmeting betreft zou ik willen verwijzen naar het artikel dat van de hand van Ir F. van Schagen verscheen in het Meinummer 1952 van dit Orgaan. Ik zou hierbij echter wil len opmerken, dat door het plaatsen van kruisjes door de gepeilde punten, vooral in terreinen, waarin veel punten moeten worden opgenomen, de duidelijkheid geschaad wordt. Het is in dat geval gewenst, evenals bij waterpassing, de plaats van de baak als decimaalteken aan te houden. Steeds nadat een klein aantal punten is opgenomen, is het nood zakelijk de hoogtelijnen in te tekenen, omdat men op dat moment nog een goed overzicht van het zojuist bewerkte terreingedeelte heeft en daardoor ook een nauwkeurig beeld van de juiste loop der tranches in het terrein kan worden verkregen. Naast het zeer grote voordeel, dat door de planchetopname het bureauwerk tot een minimum beperkt blijft, staat het voor de waarnemer niet minder belangrijke voordeel, dat hij het resultaat tijdens de werkzaamheden ziet groeien en daar hij zijn kaart regel matig met het terrein vergelijkt, wordt de kans op het maken van fouten aanzienlijk gereduceerd. Bij beschouwing van de door middel van planchetopnamen ver vaardigde bladen blijkt wel duidelijk dat door toepassing van deze techniek een zeer betrouwbaar beeld van het terrein (zowel voor wat betreft de situatie als het relief) verkregen wordt en dat men aan de hand van een dergelijke kaartering op het kantoor alle gegevens kan uittrekken, die men tijdens de bestudering van in de toekomst uit te voeren projecten nodig heeft, zoals b.v. de pro- 146

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 10