fielen, gegevens over de soort van begroeiing, aantal en soort van in boomgaarden aanwezige bomen e.d. In gebieden waarvan goede kadastrale kaarten bestaan is het natuurlijk zeer wel mogelijk deze plans met behulp van planchet opnamen aan te vullen met topografische gegevens, zodat ook langs deze weg (men denke b.v. aan gebieden, waar ruilverkave ling zal worden toegepast) uitstekende kaarten tot stand kunnen komen. Gezien de ervaringen, die ik tot nu toe op het terrein van de planchetopnamen heb opgedaan, meen ik de hoop te mogen uit spreken dat dit instrument in de naaste toekomst een groot aantal aanhangers zal krijgen. W. KOOPMANS: Ons nieuwe Burgerlijk Wetboek Blijkens de Memorie van Antwoord over de nota en de eerste reeks vraagpunten (van welke wij enkele publiceerden in dit Orgaan nummers van Januari en Maart 1953) heeft de Minister van Justitie zijn voorlopig antwoord m.b.t. de vraag, of ons zoge naamde negatieve stelsel dient te worden gehandhaafd, enigszins gewijzigd. Thans is vastgesteld, dat verbeteringen in de wet be horen te worden aangebracht uit hoofde van de bescherming van rechten van derden te goeder trouw door in- of overschrijving van bepaalde gegevens, die voor ontstaan en tenietgaan van rechten van belang zijn. Een belangrijk punt was ook de vraag, of men overdracht bij onderhandse akte moet handhaven. De vaste commissie was van mening, dat de authentieke akte bij overdracht van onroerende zaken voortaan verplicht behoort te zijn, ook voor publiekrech telijke lichamen. In het Voorlopig Verslag is voor deze mening een beroep gedaan op het feit, dat de rechtszekerheid door een der gelijk voorschrift wordt bevorderd. Nu het negatieve stelsel waarschijnlijk zal worden gehandhaafd, is de waarborg van de authentieke akte zeker gewenst. Daarenboven geven de regelen omtrent notariële protocollen waarborgen tegen verlies. Zelfs indien protocollen toch verloren zouden gaan, bezit een eerst uitgegeven afschrift nog altijd een bijzondere bewijskracht! De Regering blijft echter, in afwijking van de vaste commissie, een uitzondering voor publiekrechtelijke lichamen op de algemene regel van het verplicht stellen van een authentieke akte voor over dracht van onroerende zaken wenselijk achten. 147

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 11