Het gewijzigde antwoord van de Minister luidt thans: De aanwas eindige bij de hoogwaterlijn. Gewenst is te bepalen, dat opzettelijk in openbare wateren door aanlegging van werken bevorderde aanwas niet toevalt aan de oevereigenaren. Bij daling van het waterpeil door natuurlijke oorzaken behoren drooggevallen stroken grond in beginsel als aanwas te gelden. Omtrent beschermende voorschriften in het belang van de erf pachter (zie dit Orgaan nummer van Mei 1953, blz. 106) be staat tussen Minister en commissie volkomen overeenstemming. Tot zover de M.v.A. Intussen heeft de Tweede Kamer de vraagpunten ook in het openbaar besproken. Door de grootste fracties is de poging tot codificatie met goedkeuring begroet, al verhelen zij zich niet, dat dit het begin van een gigantische arbeid is. Men aanvaardde dat ons negatieve stelsel" moet worden ge handhaafd, maar dat verschillende verbeteringen behoren te wor den aangebracht. Er kwam vrij veel meningsverschil naar voren bij behandeling van de vraag, of de mogelijkheid van overdracht van onroerend goed door overschrijving van een onderhandse akte gehandhaafd dient te blijven. De Kamer wees het af, dat later de positie van erkende zaak waarnemers bij Algemene maatregel van Bestuur geregeld zou worden. Besloten is eventuele uitzonderingen op de regel dat men een notariële akte moet bezigen, primair in de wet te regelen, zodat de Kamer hieromtrent nader kan beslissen. Het regeringsstandpunt, dat het bezitloos pandrecht prefereert als er een registerpand op roerende bedrijfs- en beroepsgoederen komt, werd door de Kamer niet gedeeld. Ons B.W. erkent de figuur, waarbij het pand in bezit blijft van de pandgever, niet. Prof. Meijers is van oordeel, dat de akten betreffende het bezit loos pandrecht door middel van inschrijving in het Handelsregister publiek moeten worden gemaakt. Noch voor dit publieke pandregister, noch voor de beperking tot bedrijfs- en beroepsgoederen voelt de vaste Kamercommissie voor Privaat- en Strafrecht. Een beslissing omtrent dit en enkele andere vraagpunten is aan gehouden. 149

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 13