centraal beschikbaar komen van gespecialiseerde landmeetassisten- ten is dit alles niet meer nodig. Een ander belangrijk gevolg van de samentrekking der land- meethulpkrachten is, dat de meetarbeider van heden niet slechts te maken heeft met één enkele landmeter, wiens methoden van meten hij zich aanleerde, doch dat hij door de assistentie aan meerdere landmeters de gelegenheid heeft, de verschillende werk methoden te vergelijken en de verscheidene „practijkkneepjes'* zich kan eigen maken, een kennisverruiming die hem kan verrijken, De onopzettelijke roulering werkt een onopgemerkte weder zijdse beïnvloeding van de verschillende meetmethoden in de hand, brengt de toepassing van de verscheidenheid van veler fijne kneep jes, die in de meetpractijk het zout zijn, dat het werk zo „smake lijk" maakt. Bij een typisch handwerk, dat het eigenlijke land meten nog immer is gebleven, vindt de cultuuroverdracht (als wé dit woord in ons opstel mogen gebruiken) nog op middeleeuwse directe wijze plaats. Meten kan men niet uit een boekje leren, al kunnen de boekjes goede hulpmiddelen zijn. Het is een gelukkig verschijnsel, dat al meer en meer ook de landmeetassistenten aan die cultuuroverdracht deel hebben, en dat vele van deze gekwa lificeerde vakarbeiders volgroeid zijn tot mensen, die het tot hun beroepseer rekenen, uiteindelijk te komen tot de beste meet resultaten. Overzien we de geschiedenis van het landmeten in Nederland in verband met het gebruik, dat steeds van de landmeetassistent werd gemaakt, dan merken we ook hier enige gelijkenis op tussen de tijd van Landmeter Dou en de onze. In onze tijd is de wens van Dou vervuld, dat aan de landmeter zou ten dienste staan „een dienaerbeyde den kooper en verkooper onpartijdich „zijnde: tot wekken eynde hij soo wel als den Landtmeter be- hoort ge-eedight te zijn Sficlifing tot het beheeren van landbouwgronden Nu in verschillende ruilverkavelingen de Stichting tot het Be- heeren van Landbouwgronden optreedt als eigenaresse van gron den, is het wellicht interessant iets naders over oorsprong, doel en wezen van deze Stichting mede te delen, weshalve hieronder een kort overzicht moge volgen. Oorsprong» Gedurende de bezettingstijd was opgericht de Stichting Lan delijke Bezettingsschaden (S.L.B.). Deze Stichting, ressorterende 155

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 19