onder het Departement van Financiën, stelde zich ten doel het regelen van de agrarische bezettingsschaden. Dit geschiedde op grond van de toenmalige regelingen in hoofdzaak op twee manie ren en wel adoor het uitbetalen van schadevergoedingen en b* door verkrijging in eigendom van beschadigde onroerende goe deren, waarbij dan aan de vergoeding voor de verkrijging ten grondslag werd gelegd de toestand onmiddellijk vóór de schade, Het onder b genoemde geval is verder in dit verband alleen van belang. Zo was de S.L.B. eigenaresse geworden van enkele com plexen grond, gelegen rondom vliegvelden en tankgrachten. Tot deze wijze van schadeloosstelling werd nl. alleen besloten, indien te voorzien was, dat de grond gedurende een lange periode aan het gebruik zou zijn onttrokken, wanneer het zeer ernstig was beschadigd en in zodanige samenhang gelegen met andere on roerende goederen, dat herstel in de oude toestand niet mogelijk zou zijn en voorts wanneer kon worden verwacht, dat de oorzaak van het onttrekken aan agrarisch gebruik door b.v. vliegveld- aanleg, ook na de bevrijding gedeeltelijk zou voortduren. Na de bevrijding bleek, dat de gronden, die eigendom waren van genoemde Stichting, niet zonder meer konden worden terug gegeven aan de belanghebbenden, omdat de verschillende vlieg velden op dat moment een grotere omvang moesten verkrijgen dan zij voor de oorlog hadden. Het werd toen nuttig geacht de bemoeiingen met de onderhavige gronden te doen geschieden onder leiding van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, terwijl bovendien het bezettingskarakter van de S.L.B. diende te verdwijnen. Met goedkeuring van de Raad van Ministers is vervolgens in opdracht van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening op 28 Maart 1946 te 's-Gra- venhage opgericht een stichting, genaamd: Stichting tot het Beheeren van Landbouwgronden (S.L.B.). Door de Minister van Financiën is toen besloten de bestaande S.L.B. te liquideren en haar bezittingen en schulden, voor zover het onroerende goederen betrof, te doen overdragen aan de nieuw opgerichte S.B.L. Doek Blijkens haar in 1952 niet ingrijpend gewijzigde stichtings- acte stelt de S.B.L. zich ten doel a. het herstellen, verbeteren en tijdelijk beheren van door oorlogsomstandigheden beschadigde landbouwgronden en de daarbij behorende opstallen, en b* het tijdelijk beheren van landbouwgronden en de daarbij behorende opstallen, teneinde te bevorderen, dat deze de uit een oogpunt van algemeen belang meest gewenste bestemming verkrijgen. In de eerste jaren van haar bestaan was het vooral de onder a* be doelde taak, die de S.B.L. op zich heeft genomen. 156

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 20