Het doel was hierbij drieledig en wel: 1. het verkrijgen van de noodzakelijke gronden voor vliegvelden, kampementen en militaire begraafplaatsen voor het Rijk; 2. het herstellen van de geleden oorlogsschade in de omgeving van die vliegvelden en het regelen van de schadeloosstelling voor de eigendomsverkrijging; 3. het zo goed mogelijk aanpassen van de omgeving van de nieuw gevormde terreinen aan de vliegvelden door middel van weg- omlegging, verkaveling, verandering van waterlopen e.d. Eerst na het tot stand komen van de Herverkavelingswet Wal cheren werd een aanvang gemaakt met de onder bbedoelde taak. Hierbij werd speciaal gedacht aan de mogelijkheid de landbou wers, die door vertrek naar de Noordoostpolder geen direct be lang meer hadden bij hun gronden op Walcheren, de gelegenheid te geven door verkoop afstand te doen van deze gronden, die dan door de S.B.L. ten bate van de herverkaveling als geheel konden worden gebruikt. Werkwijze* Zoals uit het bovenstaande reeds is gebleken, werd in het al gemeen voor de doeleinden als bedoeld onder a, begonnen met het verkrijgen in eigendom van een complex gronden. Deze ver krijging geschiedde in verband met de omstandigheden door vor dering in eigendom krachtens het Algemeen Vorderingsbesluit 1940, zoals dit, gewijzigd, werd gehandhaafd bij de Algemeene Vorderingsregeling 1944 (E 140 d.d. 9-10-'44). Het vaststellen van het te vorderen blok geschiedde zodanig, dat dit de mogelijkheid bood een verkaveling door te voeren, de nodige omleggingen van wegen en waterlopen tot stand te bren gen, terwijl als factor van belang ook gold de toekomstige be grenzing van het vliegveld e.d. Indien op het tijdstip van de vor dering de begrenzing van het vliegveld reeds vaststond, werd er vanzelfsprekend voor zorggedragen, dat dit terrein geheel in het te vorderen gebied lag. Bij het vaststellen van de vorderingsgrens werd er naar gestreefd het vorderingsgebied zo beperkt mogelijk te houden, omdat de van boven af opgelegde vordering in eigen dom eigenlijk alleen werd gerechtvaardigd in die gevallen, waar werkelijk een noodzaak voor een dergelijk ingrijpen aanwezig was. Bovendien moest rekening worden gehouden met de financiële consequenties; deze zijn niet gering, omdat de bij een vordering betrokken belanghebbende recht heeft op volledige schadeloos stelling. Na de vordering werd overgegaan tot herstel van het bezit van de S.B.L. buiten de vliegveldgrens. Deze werkzaamheden waren vaak zeer omvangrijk, omdat juist in de gebieden in de onmid dellijke nabijheid van de vliegvelden veel Duitse constructies als 157

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 21