bunkers, opstelplaatsen voor vliegtuigen, rolbanen e.d. waren aangelegd. Na dit herstel of vaak reeds gedurende de herstelphase werd gewerkt aan de opstelling van een plan van teruggave. Hierbij heeft de S.B.L. in de meeste gevallen gebruik gemaakt van de adviezen van plaatselijke commissies. In tegenstelling tot de ver houding bij de Ruilverkavelingen volgens de Ruilverkavelingswet, hadden deze commissies geen officiële taak, maar slechts een advi serende; immers, de S.B.L. was eigenaresse van alle bij de ver kaveling betrokken gronden, terwijl er geen rechtsregelen bestaan voor een dergelijke gedwongen verkaveling. Omdat evenwel voor de belanghebbenden de schadeloosstelling in grond vanzelfsprekend zeer belangrijk is (voor de schadeloos stelling in geld voor vorderingen bestaat er de beroepsprocedure voor de Rijks Beroeps Commissie Gevorderde Onroerende Goe deren), is door het Bestuur van de S.B.L. ingesteld de zgn. Cen trale Adviescommissie Toedelingsplannen. Deze Commissie stelt alle betrokkenen, die, nadat hun bezwaren tegen de voorgestelde verkavelingsplannen door een plaatselijke bezwarencommissie zijn beoordeeld, nog niet zijn tevreden gesteld in de gelegenheid ,,in hoger beroep" te gaan en hun bezwaren nogmaals voor een college uiteen te zetten, dat geheel vrij staat van de S.B.L. en haar organen. Voor het opstellen van.de verkavelingsplannen werd in een enkel geval gebruik gemaakt van het technisch apparaat van de Nederlandsche Heidemaatschappij, in een aantal gevallen werden de plannen opgesteld door het eigen apparaat van de S.B.L., ter wijl in Limburg de verkavelingsplannen voor de gebieden rondom het vliegveld Beek en de militaire begraafplaats Margraten werden gemaakt door het Bureau Ruilverkaveling te Eindhoven. Na de goedkeuring van de opgestelde plannen werden de nodige terreinwerkzaamheden als graven van sloten en opmetingen e.d, verricht, waarna de nieuw gevormde percelen vervolgens werden verpacht c.q. verkocht. In vele gevallen krijgen de belangheb benden in verband met de uitbreiding van het oude vliegveld min der grond terug dan zij voorheen in eigendom of gebruik hadden, zodat de schadeloosstelling uit hoofde van de plaats gehad heb bende vordering in die gevallen nog voor een meer of minder groot gedeelte in contanten wordt uitbetaald. Ten aanzien van de uitvoering van de onder b. genoemde doel einden het navolgende. Bij de Herverkavelingswet Walcheren werd de mogelijkheid geopend een aantal Walcherse boeren elders te plaatsen, b.v. in de Noordoostpolder. Hierdoor zou op Wal cheren grond vrijkomen voor anderen. In de Herverkavelingswet was daarbij voorzien, dat deze eigenaren-gebruikers, die naar elders vertrokken, hun grond op Walcheren dan zouden ver pachten in het kader van de Herverkaveling. Het bleek, dat een 158

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 22