aantal belanghebbenden behoefte had aan liquide middelen. Een nieuw bedrijf in de Nocrdoostpolder stelt immers hoge eisen aan de financiële middelen van de landbouwer. Het enige middel om niet via de lange weg van afstand van het recht op toebedeling van onroerend goed, gevolgd door de lijst van geldelijke rege lingen aan het eind van de herverkaveling, contanten te verkrij gen, is dan verkoop. Bij verkoop aan een willekeurige persoon zou het resultaat voor de herverkaveling negatief zijn: immers, in plaats van met de oorspronkelijke belanghebbende te maken te hebben, zou de herverkaveling dan een nieuwe belanghebbende krijgen met dezelfde rechten. Bovendien was er een geringe kans aan wezig, dat door het geforceerde aanbod van gronden, gelegen in een verkavelingsgebied, waarvan de toekomstige lasten nog niet konden worden overzien, de verkoopsprijzen aanmerkelijk beneden de normale zouden dalen. Alleen bij verkoop aan een instelling, die te voren verklaart zelf geen onroerend goed te zullen aan vaarden, zou de herverkaveling gebaat zijn, terwijl daarbij ook de druk op de prijs zou vervallen. Als zodanig is op verzoek van de Herverkavelingscommissie met goedvinden van de Minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, de S.B.L. aangewezen. Op deze wijze is door de S.B.L. een behoorlijke oppervlakte grond aangekocht, niet alleen van vertrekkende landbouwers, maar ook van landbouwers, die zijn gaan rentenieren, emigreren, van grondeigenaren e.d. De S.B.L. is in deze geheel passief; zij maakt alleen de nodige onder handse acten van koop en verkoop op, verricht de betalingen, ter wijl na het verkrijgen van de eigendom het beheer wordt over gedragen aan de Herverkavelingscommissie. Aan deze Commissie berekent de S.B.L. door alle door haar werkelijk gedane uit gaven, zoals koopsommen, registratierecht, zegelkosten e.d. Nadat de S.B.L. op deze wijze voldoende eigendom bezat, heeft de Herverkavelingscommissie het verzoek tot de S.B.L. gericht over te gaan tot het doen bouwen van een zestal boerderijen. In het gebied van de Zuidwatering op Walcheren was nl. een ernstig gebrek aan boerderijen, terwijl het de Herverkavelingscommissie gewenst voorkwam ter bevordering van het particulier initiatief in deze als voorbeeld een aantal nieuwe boerderijen te stichten. Dit heeft vervolgens plaats gevonden met behulp van de zgn. oorlogsschadefinanciering. De S.B.L. had nl. in verschillende ge vallen tegelijk met de grond van de belanghebbenden tevens over genomen de Rijksbijdrage terzake van de geleden oorlogsschade. Bij de Ruilverkavelingen, gebaseerd op de Ruilverkavelingswet 1938, doen zich overeenkomstige mogelijkheden en moeilijkheden voor. Hierbij bestaat de mogelijkheid, dat een belanghebbende i.e. een eigenaar van gronden afstand doet van zijn recht op terug gave van gronden. Ook hier zou dan eerst bij de ruilverkavelings- acte de vergoeding definitief kunnen worden vastgesteld, terwijl 159

Orgaan der Vereeniging TAK | 1953 | | pagina 23